Empik zbadał, ile w tym roku wydamy na wyprawkę szkolną

Aż 59% badanych deklaruje, że wyda na ten cel więcej niż przed rokiem.

Sieć Empik przeprowadziła badania, których celem było oszacowanie, jak będą wyglądąły tegoroczne budżety rodziców na wyprawkę szkolną dzieci. Jak wynika z badania SW Research dla Empiku, rodzice nie zamierzają oszczędzać na wyprawce szkolnej – aż 59% badanych deklaruje, że wyda na ten cel więcej niż przed rokiem, wybierając zarówno sklepy stacjonarne, jak i zakupy w internecie.
Większość rodziców deklaruje, że wyda na zakupy szkolne więcej niż w 2019 r. Jednocześnie tylko 13% respondentów wskazuje, że przeznaczy na ten cel mniejszy budżet. Najwięcej Polaków (34%) przeznaczy na szkolną wyprawkę dla jednego dziecka od 301 do 500 zł. Niemal jedna czwarta wyda na ten cel od 501 do 700 zł. Jedynie 2% badanych zamknie zakupy szkolne w kwocie do 100 zł, a 3% rodziców jest gotowe na wydatek rzędu ponad 1500 zł.
W badaniu 55% osób deklaruje, że kupi tylko te produkty, które wymagają wymiany. Niewiele mniejsza grupa respondentów (47%) zamierza kupić swoim dzieciom całą nową wyprawkę do szkoły.
Tylko 4% rodziców samodzielnie decyduje o wyborze artykułów szkolnych. Dla większości liczy się zdanie dzieci i ich preferencje. 

Przy kompletowaniu wyprawki rodzice będą najczęściej łączyć zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych (54% badanych). Co trzecia osoba skorzysta wyłącznie z oferty sklepów stacjonarnych, podczas gdy mniej więcej co dziesiąty rodzic (12%) ograniczy się do produktów zamawianych wyłącznie przez internet.
Rodzice przewidują również rozwój trendu nauki zdalnej. Badania wykazują wzrost sprzedaży laptopów o 40%, drukarek (dwukrotny wzrost sprzedaży), czytników e-booków (o 15%) czy kamer internetowych.
Badanie SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku przeprowadzono metodą CAWI na grupie 463 respondentów (rodzice dzieci w wieku szkolnym do 15. roku życia) w sierpniu 2020 r.

Katarzyna Woźniak 590 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.