Joanna Gierak-Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obeda" [recenzja]

Debiut reporterski, który powstał dzięki trzyletniemu pobytowi w krainie piarem płynącej.

Kanadę postrzegamy co najmniej jak Eldorado. Modelowy uśmiech Justina Trudeau w ciągu ostatnich kilku miesięcy był dla globu symbolem otwartości, tolerancji, wielokulturowego raju, w którym obywatele wiedzą, na co wydawane są ich pieniądze, a każdy może żyć w zgodzie ze sobą w kraju płynącym syropem klonowym.

Książka "27 śmierci Toby'ego Obeda" to debiut reporterski, który powstał dzięki trzyletniemu pobytowi w krainie piarem płynącej. Nie taką Kanadę znamy z przekazów medialnych i kolorowych przewodników. Kanady z kart książki Gierak-Onoszko znać nie chcemy, a powinniśmy. 
Książka opowiada historię o tworzonych od XIX w. szkołach z internatem dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady (ostatnia zamknęła się w 1996 r.). Szkoły prowadzone były głównie przez Kościół katolicki, ale finansowane przez państwo. Skala nadużyć fizycznych i psychicznych, do których tam doszło, przekracza granice ludzkiej wytrzymałości. Ofiarami było ponad 150 tys. dzieci. Tytułowy Toby Obed nazywa siebie "ocaleńcem", bo przetrwał "edukację" w szkole. Dzieci były bite, poniżane i rażone prądem. Obed w dorosłości nie był w stanie się odnaleźć, zaczął pić, w wyniku odmrożeń stracił rękę i nogę. Teraz oficjalnie oskarża państwo, że pozwoliło na bestialstwo, a społecznie rozgorzała dyskusja o tym, jak zadośćuczynić czynom nienaprawialnym. 


Książka Joanny Gierak-Onoszko ukazuje wybitny warsztat reporterski, szósty zmysł dziennikarski i coraz rzadszą dziś, autentyczną wrażliwość na losy pojedyncze. Wyśmienite połączenie kunsztownej formy literackiej z zacięciem publicystycznym.

"27 śmierci Toby'ego Obeda" znalazło się na liście siedmiu tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Laureata (lub laureatkę) 24. edycji Nike poznamy 4 października br.

Joanna Gierak-Onoszko do 2018 roku była jako dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała też m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i w „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”. Laureatka nagrody za najlepszy reportaż prasowego na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017). Nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach pomagających uchodźcom w Berlinie (2015). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu.

Tytuł: 27 śmierci Toby'ego Obeda

Autor: Joanna Gierak-Onoszko

Wydawnictwo: Dowody na istnienie

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 343

ISBN: 9788365970343

Katarzyna Woźniak 590 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.