Rekordowa kara dla Morele.net za wyciek danych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał karę ponad 2,8 mln zł nałożoną na spółkę we wrześniu 2019 r. przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kara nałożona na Morele.net – 2,83 mln zł – jest najwyższa historii Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jest konsekwencją wykradzenia przez hakera danych osobowych klientów sklepu internetowego, w wyniku czego zaczęli oni otrzymywać SMS-y wskazujące na konieczność dokonania opłaty na rzecz Morele.net. Kliknięcie w link z wiadomości dawało oszustowi dostęp do loginu i hasła do konta bankowego użytkownika.

Spółka zaskarżyła decyzję prezesa UODO do sądu, ale skarga została oddalona. Sąd uznał, że Morele.net nie zadbało wystarczająco o zabezpieczenia danych klientów. Sklep handlujący głównie komputerami i sprzętem elektronicznym oraz AGD przetwarza dane osobowe ponad 2,2 mln osób.

Paweł Piasecki 476 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.