Allegro wchodzi na giełdę [komentarz]

Dziś rano dowiedzieliśmy się oficjalnie o planach debiutu giełdowego Allegro. Wydarzenie komentuje Paweł Szewczyk, wiceprezes zarządu merce.com, firmy oferującej rozwiązania dla e-commerce.

Allegro chce wyemitować nowe akcje o wartości 1 mld zł. Zapowiada się największy debiut w historii warszawskiej giełdy. Ma on nastąpić jeszcze w czwartym kwartale br. Pozyskane fundusze mają zostać wykorzystane głównie na zmniejszenie zadłużenia spółki. 

Wydarzenie komentuje Paweł Szewczyk, wiceprezes zarządu merce.com:

W branży mówiło się o debiucie giełdowym Allegro już od jakiegoś czasu. Wśród ekspertów dominuje ostrożny entuzjazm i ciekawość. Co prawda daleko nam do sytuacji na rynku znanej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wyraźnie dominuje Amazon. Wbrew obiegowej opinii, choć Allegro bardzo prężnie się rozwija, nie stanowi całego polskiego handlu internetowego, wiele e-biznesów działa równie sprawnie, nie mając z tym serwisem nic wspólnego. Mimo tego udany debiut Allegro na giełdzie ma szansę pociągnąć w górę całą branżę.
 
Spodziewamy się, że może się powtórzyć historia giełdowych sukcesów CD Projekt, które przeniosły zainteresowanie z “Wiedźmina” na inne gry komputerowe i całą branżę gamingową, co spowodowało serię inwestycji także w inne gamingowe spółki. Jeśli potwierdzą się spekulacje, że Allegro zadebiutuje od razu na WIG20, a nawet na samym szczycie tego indeksu, można oczekiwać, że e-commerce spektakularnie wybije się z cienia handlu stacjonarnego i w niedługim czasie w ślady poznańskiej firmy pójdą kolejni polscy liderzy e-handlu. Warunki do ogłoszenia sukcesu są bardzo sprzyjające, bo wiatr wieje mocno w żagle firm sprzedających online, a w czasie pandemii jest on jeszcze mocniejszy.
Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.