Audioteka z nową ramówką: codziennie inny podcast [wideo]

W aplikacji dostępne są autorskie podcasty Łukasza Orbitowskiego, Marty Dymek, Filipa Springera, Anny Gacek i Michała Nogasia.

W połowie września Audioteka, największa platforma z treściami audio w języku polskim, ruszyła z nowymi produkcjami i nowymi odcinkami popularnych podcastów. Pierwsze odcinki wszystkich podcastów dostępne są bezpłatnie, kolejne dla członków Klubu Audioteki. Prezentujemy szczegóły nowej ramówki.

Poniedziałek - Nie wiem

Filip Springer, reporter i fotograf, autor m.in. takich książek jak "13 pięter" i "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL", finalista Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, nagrał do tej pory 18 odcinków podcastu “Nie wiem”. W programie rozmawia z naukowcami, pisarzami, specjalistami w swoich dziedzinach o niewiedzy i niepewności. W najnowszych odcinkach podcastu pojawiły się Janina Ochojska - twórczyni i wieloletnia prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Agnieszka Holland - reżyserka trzykrotnie nominowana do Oscara. Wcześniej gośćmi programu byli m.in. architektka Ewa Kuryłowicz, ekonomista, były wicepremier Jerzy Hausner i pisarka Julia Fiedorczuk.

Wtorek - Radio Książki

We wtorki pojawiać się będą nowe odcinki podcastu powstałego we współpracy z wyborcza.pl i czasopismem "Książki. Magazyn do czytania” (Agora). Michał Nogaś, były dziennikarz radiowej Trójki, obecnie pisze w "Książkach" i prowadzi audycję "Czytał Michał Nogaś" w internetowym Radiu Nowy Świat (w niedziele o 19). W podcaście "Radio Książki" (do tej pory 127 odcinków) również rozmawia o swoich lekturach z zaproszonymi pisarzami, tłumaczami, redaktorami i poetami. W pierwszym z nowych odcinków jego gościem (czy raczej gościnią) była Dorota Kotas, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za debiutancką powieść "Pustostany". W najnowszym odcinku "Radia Książki" pojawiła się autorka "San Francisco. Dzikiego brzegu wolności" (Wydawnictwo Czarne), reporterka Magda Działoszyńska-Kossow.

Środa - Jadłonomia nadaje

Autorka bloga Jadłononomia Marta Dymek od lat tworzy własne książki kucharskie, ma programy w telewizji, publikuje w magazynach. Teraz przyszedł czas na autorski podcast "Jadłonomia nadaje" realizowany we współpracy z Wydawnictwem Marginesy. Propagatorka wegańskiego i zdrowego żywienia rozmawia z zaproszonymi gośćmi m.in. o odżywianiu czy ekologii.

Wcześniej o tym podcaście pisaliśmy tutaj.

Czwartek - Rzeczy ulubione

Nowy podcast Anny Gacek (również byłej dziennikarki radiowej Trójki) “Rzeczy ulubione” wystartował w sierpniu, dotąd nagrano 7 odcinków. Gościem pierwszego był Artur Rojek, dyrektor Off Festivalu, znany wcześniej z zespołu Myslovitz, w kolejnych pojawili się: autorka bestsellerowych powieści Katarzyna Bonda, aktor Andrzej Chyra, muzyk Wojciech Waglewski oraz reporter Mariusz Szczygieł. Dziennikarka muzyczna rozmawia z artystami o ważnych dla nich rzeczach - a przez rzeczy dochodzi do wspomnień, wyznawanych wartości i stylu życia. W najbliższym czasie będzie można posłuchać rozmowy z piosenkarką Justyną Święs, znaną m.in. z zespołu The Dumplings.

Więcej o podcaście i jego autorce tutaj.

Piątek - Metale szlachetne

Pisarz Łukasz Orbitowski, autor powieści "Inna dusza", "Kult" i "Tracę ciepło" prezentuje swoją muzyczną pasję (jest fanem "ciężkiego uderzenia").

- Chciałbym opowiedzieć o dziwnym, śmiesznym, strasznym, głupim, a jednak bardzo mądrym, bajkowym, absolutnie fascynującym świecie muzyki metalowej - mówi autor. Pierwszym gościem podcastu "Metale szlachetne" był Michał Stępień - muzyk i multiinstrumentalista znany z m.in. Medico Peste, Owls, Woods Graves, Mord'A'Stigmata czy koncertowo z chyba najbardziej rozpoznawalnego reprezentanta nowej polskiej fali black metalu - zespołu Mgła. W drugim odcinku gościł Piotr "Peter" Wiwczarek - współzałożyciel, główny kompozytor, autor tekstów i lider deathmetalowej grupy Vader.

 

Paweł Piasecki 980 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.