Drugi sezon śledztwa "Pisma" [wideo]

2 października rusza drugi sezon reporterskiego serialu podcastowego. Przedpremierowo będzie można go posłuchać od 25 września na magazynpismo.pl i tokfm.pl oraz w aplikacjach Audioteki i Radia TOK FM.

Pierwszy sezon pierwszego polskiego reporterskiego serialu podcastowrego spotkał się z ogromnym uznaniem słuchaczy i krytyków, czego potwierdzeniem były nominacje do szeregu nagród, w tym Grand Press Digital 2019. Odcinki pierwszego sezonu - autorstwa Mirosława Wlekłego - miały premierę 18 października 2019 roku i zostały odsłuchane niemal 600 tysięcy razy przez ponad 150 tysięcy słuchaczy.
 
Drugi sezon to nie tylko historia kryminalna, ale także portret niezwykłych dziewczyn, które próbowały odnaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych. W kwietniu 2019 roku ginie Nicola. Miesiąc później Julia. A w grudniu Kamila. Wszystkie chodziły do tej samej szkoły w niewielkiej, liczącej niespełna 2 tysiące mieszkańców, miejscowości na Dolnym Śląsku. Śledztwa w ich sprawach umorzono, jedno już po dwóch tygodniach, ale pozostały wątpliwości - czy te trzy śmierci były tylko tragicznym zbiegiem okoliczności? Dziennikarka Barbara Sowa, która kieruje wydaniami cyfrowymi i audio "Pisma. Magazynu opinii", próbuje dowiedzieć się, czy były to faktycznie nieszczęśliwe wypadki, czy może morderstwa.
 
- To opowieść o młodych ludziach z małych miejscowości, z miasteczek i wsi. O wyzwaniach, przed którymi stają: o braku perspektyw i wykluczeniu, o alkoholu i narkotykach, o przemocy fizycznej i seksualnej. I o instytucjach, które zostały powołane, by im pomagać, a które zawodzą. O kulejącym systemie edukacji, wsparcia socjalnego i opieki zdrowotnej, bezradnym wobec narastających przypadków depresji, problemów psychicznych i samobójstw wśród nastolatków - wyjaśnia Barbara Sowa (na zdjęciu), dziennikarka, autorka drugiego sezonu Śledztwa Pisma, która przez kilka miesięcy odtwarzała losy dziewczyn, rozmawiając z ich rodzinami, przyjaciółmi i przedstawicielami instytucji publicznych. - Śledztwo Pisma nie jest klasycznym podcastem kryminalnym. Korzystamy z tej formuły, by przykuć waszą uwagę i – na kanwie reporterskiego śledztwa – poruszyć temat, który naszym zdaniem jest bardzo ważny - dodaje Sowa.
 
- Śledztwo "Pisma" dostarcza słuchaczom to, co w reportażu najważniejsze: rzetelność dziennikarską i weryfikację informacji połączone z poruszającą opowieścią będącą pretekstem do opisania istotnych, społecznych problemów. A dzięki temu, że wykorzystuje format serialu, a równocześnie coraz popularniejsze medium, jakim jest podcast, pozwala dotrzeć z ważną treścią do o wiele szerszego grona odbiorców, niż gdybyśmy to samo opublikowali jako cykl reportaży czy wydali książkę reporterską - tłumaczy Piotr Nesterowicz, producent obu sezonów.
 
Serial składa się z sześciu odcinków - każdy z nich będzie udostępniany premierowo co tydzień, począwszy od 2 października 2020 r. Serial dostępny będzie bezpłatnie na stronie sledztwopisma.pl i w kanałach Śledztwa Pisma na YouTube, Spotify, Apple Podcast, Google Podcast, Soundcloud i w innych serwisach podcastowych.
Prenumeratorzy miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” oraz subskrybenci Audioteki i TOK FM Premium będą mogli słuchać każdego odcinka na tydzień przed ich oficjalną premierą, począwszy od 25 września, na stronach magazynpismo.pl, tokfm.pl oraz w aplikacjach Audioteki i Radia TOK FM.
 
Producentem serialu podcastowego jest Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii”. Partnerami dystrybucyjnymi drugiego sezonu Śledztwa "Pisma" są serwis z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka oraz radio informacyjne TOK FM.
 
Barbara Sowa, autorka Śledztwa "Pisma", wcześniej była związana z „Dziennikiem Gazetą Prawną” i serwisem Dziennik.pl. Wraz z dwiema wspólniczkami prowadzi pracownię DIY i serwis Majsterki.pl.
Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.