Francuski Iliad kupuje Playa za 9,5 mld zł

Obie firmy przeszły podobną drogę.

Francuska firma telekomunikacyjna Iliad. właściciel marki Free, zdecydowała się kupić Playa - formalnie największego w Polsce operatora komórkowego.

Iliad zamierza kupić ponad 254,2 mln akcji po 39 zł za akcję, co daje wycenę spółki na poziomie 9,56 mld zł. To aż o 38% więcej niż wynosiły ostatnie notowania jej akcji. Dotychczasowi główni akcjonariusze Playa, czyli grecki fundusz Tollerton Panosa Germanosa i islandzki fundusz Novator Thora Bjorgolfssona, uzgodnili z Iliadem sprzedaż swoich ponad 40% akcji. Na transakcję musi się zgodzić Komisja Europejska.

Iliad to czwarty we Francji operator telekomunikacyjny, działający pod marką Free. Rozpoczynał w 1999 r. z usługami stacjonarnymi (dostępu do internetu), natomiast jako komórkowy Free Mobile działa od 2012 r. W 2018 r. Iliad założył oddział we Włoszech. We Francji ma 20 mln abonentów, a we Włoszech - 5 mln. Ubiegłoroczne przychody grupy wyniosły 5,3 mld euro i były o 9% wyższe niż w 2018 r. Zatrudnia 11 tys. osób.

Play działa od 2007 r., obsługuje 12,4 mln klientów (formalnie raportuje 15 mln), jego ubiegłoroczne przychody wyniosły 7 mld zł (+3% r./r.), a zysk EBITDA - 2,4 mld zł. Zatrudnia 2,8 tys. pracowników.

Przedstawiciele polskiego operatora podkreślają, że obie firmy mają podobną historię - weszły na swoje ustabilizowane rynki telekomunikacyjne jako ostatni gracze, rozwijały się niezwykle szybko, zachowując przy tym filozofię bycia tzw. challengerami, a w obu organizacjach cenione są podobne wartości.

Maciej Burlikowski 1576 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.