Radek Rak laureatem 24. Nagrody Literackiej Nike [wideo]

Nagrodę czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko. Finałową galę konkursu można było oglądać na żywo w TVN24 oraz online na Wyborcza.pl.

W niedzielę, 4 października 2020 r. poznaliśmy laureata 24. edycji Nagrody Literackiej Nike - został nim Radek Rak za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Nike Czytelników odebrała natomiast Joanna Gierak-Onoszko, autorka reportażu "27 śmierci Toby’ego Obeda".

Radek Rak, 33-letni pisarz, na co dzień pracujący jako weterynarz, wydał w Wydawnictwie Powergraph powieść o o przywódcy rabacji galicyjskiej. Rak łączy w niej prawdziwe i zmyślone fakty na temat życia chłopskiego przywódcy, kontekst historyczny i elementy fantastyczne. "Baśń o wężowym sercu" to pierwsza od pięciu lat powieść nagrodzona Nike (w 2015 r. Nike za "Księgi Jakubowe" dostała Olga Tokarczuk). Wcześniej powieść Raka była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i została uznana przez "Magazyn Książki" za jedną z dziesięciu najlepszych książek, które ukazały się w Polsce w 2019 roku. "Radek Rak świetnie panuje nad słowem, nad różnymi tonacjami polszczyzny, nad jej możliwościami i nad tym, co żyje pośród słów – w przy-dźwiękach i echach, prawie już niesłyszalne. Baśń o wężowym sercu jest świadomie staroświecka i zarazem nowocześnie groteskowa" - napisał w laudacji dla laureata Nike przewodnoczący jury, prof. Paweł Próchniak.

W sobotę, 3 października 2020 r. "Gazeta Wyborcza" i Wyborcza.pl ogłosiły wybór swoich odbiorców w plebiscycie Nike Czytelników. Nagrodę tę otrzymała Joanna Gierak-Onoszko, reporterka i dziennikarki współpracująca m.in. z tygodnikiem "Polityka", autorka "27 śmierci Toby'ego Obeda" (Dowody na Istnienie), To reporterska książki o kanadyjskich rozrachunkach z bolesną przeszłością (wcześniej finalistki Nagrody im. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki). Mówi o Indianach, Inuitach i Metysach, dla których przez dekady w wielokulturowej Kanadzie nie było miejsca: odbierano im dzieci i umieszczano je w szkołach, gdzie były bite, rażone prądem, nierzadko wykorzystywane seksualnie. Recenzję książki prezentowaliśmy na łamach MMPOnline. Załączamy też link do podcastu Radio Książki z kwietnia br., w którym Michał Nogaś rozmawiał z autorką "27 śmierci Toby'ego Obeda."

Gala finałowa Nagrody Literackiej Nike 2020, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbyła się w formule hybrydowej - w spotkaniu organizowanym tradycyjnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wzięli udział wyłącznie finaliści konkursu, wydawcy, jurorzy i prowadząca Grażyna Torbicka oraz organizatorzy. Publiczność mogła oglądać transmisję na żywo - na antenie TVN24 i w internecie na Wyborcza.pl. Motywem przewodnim imprezy były filmowe adaptacje książek nominowanych w poprzednich latach do Nagrody Nike.

W tegorocznej, 24. już edycji Nagrody Literackiej Nike do finałowej siódemki nominowani zostali - oprócz Radka Raka i Joanny Gierak-Onoszko - także: Agnieszka Dauksza za książkę "Jaremianka" (Wydawnictwo Znak), Piotr M. Majewski - "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Paweł Piotr Reszka - "Płuczki" (Wydawnictwo Agora), Monika Sznajderman - "Pusty las" (Wydawnictwo Czarne) oraz Filip Zawada - "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" (Wydawnictwo Znak). 

W jury Nagrody Nike zasiadali w tym roku: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki. Swoją decyzję jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca Nike otrzymał jak zwykle 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Nagroda Literacka Nike, mająca służyć promocji polskiej literatury, przyznawana jest od 1997 r. za najlepszą książkę poprzedniego roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureatem Nike w 2019 r. został Mariusz Szczygieł za książkę "Nie ma”.

Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej "Nike” i "Gazeta Wyborcza”, fundatorem Fundacja Agory.

(Współpraca: Paweł Piasecki)

Katarzyna Woźniak 575 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.