TVP Dokument - nowy kanał Telewizji Polskiej

Debiut planowany jest na 19 listopada br. Stacją pokieruje Tomasz Piechal.

19 listopada br. wystartuje nowy kanał Telewizji Polskiej – TVP Dokument. Nad projektem pracowało Centrum Kultury i Historii TVP. Powodem powstania stacji jest – jak deklaruje nadawca - duże zainteresowanie pasmami dokumentalnymi TVP.

Kanałem TVP Dokument kierować będzie Tomasz Piechal (na zdjęciu), który z Telewizją Polską związany jest od marca 2018 r. (zaczynał jako wydawca programu publicystyczno-kulturalnego "Tanie dranie"). Wcześniej pracował przez prawie 4 lata jako starszy analityk, ekspert ds. Ukrainy w Ośrodku Studiów Wschodnich, a także korespondent "Rzeczpospolitej" na Ukrainie, redaktor prowadzący projekt "Partnerstwo dla kultury" - kulturalną odsłonę portalu Eastbook.eu i dziennikarz działu "Opinie" gazety "Super Express" (ZPR Media). Z wykształcenia jest antropologiem.

Oferta programowa TVP Dokument jest bardzo zróżnicowana – począwszy od własnych flagowych produkcji dokumentalnych, których emisja rozpocznie się już od stycznia 2021 r., poprzez „Weekendy z BBC”, produkcje z gatunku factual entertainment, filmy przyrodnicze klasy premium, podróżnicze, popularnonaukowe i biograficzne. Na antenie nie zabraknie również klasycznych serii reportaży TVP. W ramach pasm opartych na bogatych zbiorach archiwalnych Telewizji Polskiej przypominane mają też być widzom klasyki polskiej szkoły dokumentu i reportażu.

Program będzie nadawany w jakości HD i dostępny w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną. TVP zamierza również rozszerzać dystrybucję kanału w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Szczegóły na temat dystrybucji nie zostały jeszcze podane.

(współpraca: Paweł Piasecki)

Piotr Machul 321 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.