Facebook, NASK i UNICEF Polska uruchamiają "Przystań w sieci"

Ogólnopolski program w zakresie edukacji cyfrowej i bezpieczeństwa online ma dotrzeć do 2 tys. nauczycieli i 40 tys. uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych w Polsce.

Jak wynika z raportu "Nastolatki 3.0", który powstał na podstawie ogólnopolskiego badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK przeprowadzonego w ub. r., ponad 40% polskich nastolatków spotkało się z sytuacjami przemocy, wyśmiewania lub poniżania w internecie. Jedna trzecia z nich nie reaguje na takie zdarzenia. Co czwarty młody człowiek padł ofiarą oszustwa bądź włamania na skrzynkę e-mail lub konto na profilu społecznościowym. Program "Przystań w sieci", organizowany przez Facebook, NASK i UNICEF, ma pomóc w doprowadzeniu do zmiany tej sytuacji, uświadamiając młodym ludziom, z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć w internecie oraz ucząc ich krytycznego podejścia do treści, jakie znajdują w sieci, a nauczycieli wyposażając w wiedzę o tym, jak zapobiegać i reagować na cyfrowe niebezpieczeństwa.

Odbiorcom programu "Przystań w sieci",  zostanie udostępniona bezpłatna platforma e-learningowa z sześcioma modułami edukacyjnymi: Prywatność w sieci, Cyberprzemoc, Cyberzagrożenia, Szkodliwe i niebezpieczne treści, Cyfrowe ślady i reputacja online oraz Fałszywe informacje.

Kursy zostały osobno zaprojektowane dla nauczycieli, osobno dla uczniów klas 7-8 i osobno dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Każdy nauczyciel, który zrealizuje wybrany kurs tematyczny i uzyska pozytywny wynik w teście sprawdzającym wiedzę, będzie mógł udostępnić kurs o tej samej tematyce swoim uczniom. Im więcej kursów e-learningowych zrealizuje, tym więcej kursów o tej samej tematyce będzie mógł udostępnić. Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele muszą zarejestrować się na stronie przystanwsieci.pl. Materiałem uzupełniającym dla nich jest przewodnik zawierający informacje na temat bezpieczeństwa w sieci. Każdy z nauczycieli będzie też mógł wziąć udział w jednej z dwóch konferencji online, które zostaną zorganizowane na początku 2021 roku.

Do programu można dołączyć od 20 października, a moduły edukacyjne zostaną udostępnione 9 listopada. Realizacja programu objętego patronatem honorowym premiera Mateusza Morawieckiego przewidziana jest do końca roku szkolnego 2020/21.

Więcej informacji można znaleźć w opisie projektu oraz na stronach organizatorów programu na Facebooku:

Przestrzeń from Facebook (centrum społeczności znajdujące się w Warszawie oraz nazwa ogólnopolskiego programu, którego celem jest wspieranie społeczności użytkowników platformy w Polsce) https://www.facebook.com/PrzestrzenFb

NASK https://www.facebook.com/NASKpl

UNICEF Polska https://www.facebook.com/unicefpolska

Paweł Piasecki 980 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.