Czterech polskich fotografów nagrodzono w konkursie Huawei Next-Image 2020

Tytuł Fotografa Roku oraz nagrodę w wysokości 10 tys. dol. i smartfon Huawei P40 Pro otrzymali Sune Pedersen (Dania), Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Argentyna) i Lin Haiyin (Chiny).

Sune Pedersen (Dania) - The Hug
Sune Pedersen (Dania) - The Hug
W międzynarodowym konkursie fotograficznym Huawei Next-Image 2020 wzięło udział rekordowe 1,2 miliona uczestników ze 120 krajów z całego świata. Aż 11 tys. uczestników pochodziło z Polski. Zdjęcia można było zgłaszać w sześciu kategoriach: „Blisko daleko”, „Twarze”, „Dobranoc”, „Witaj, życie!”, „Opowieść” oraz w jedynej kategorii wideo - „Żyj chwilą”. Do finału zakwalifikowano tysiąc najlepszych zdjęć, spośród których jury wybrało trzy prace nagrodzone nagrodą Grand Prize, 15 najlepszych zdjęć w kategoriach oraz przyznało 55 wyróżnień.

Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Argentyna) - Resilience
Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Argentyna) - Resilience
Jedna z trzech nagród głównych (Grand Prize) trafiła do Duńczyka Sune Pedersena za wykonane telefonem Huawei Mate Pro 10 zdjęcie zatytułowane „The Hug”, zgłoszone w kategorii „Witaj, życie!”. Autor uchwycił poruszającą scenę z dziadkiem przytulającym wnuki po ponad dwumiesięcznej izolacji związanej z pandemią. Druga zwycięska praca fotografa z Argentyny Carlomana Macidiano Céspedesa Riojasa, również nawiązuje do trudnej sytuacji na świecie, która zmusza ludzi do samotności, ale zarazem pozwala nabrać dystansu i cieszyć się małymi, codziennymi rzeczami. Składający się z 9 zdjęć kolaż „Resilence” (zdjęcia zrobiono aparatem Huawei P10) został zgłoszony w kategorii „Opowieść”. Chinka Lin Haiyin zdobyła trzecią z równorzędnych nagród głównych za krótki film "Horses in the Blood" nakręcony aparatem Huawei P40 Pro, zgłoszony w kategorii "Żyj chwilą”.

Daniel Wencel - Daughter of the Storm
Daniel Wencel - Daughter of the Storm
Jednym z 15 zwycięzców kategorii jest Daniel Wencel ze zdjęciem „Daughter of the Storm”. Otrzymał nagrodę w wysokości tysiąca dolarów oraz smartfon Huawei P40 Pro.

Wyróżnienia i smartfon P40 Pro otrzymało 55 autorów zdjęć, wśród których znalazło się trzech Polaków: Piotr Cebula za zdjęcie „My Place” z kategorii „Dobranoc”, Michał Bachora za fotografię zatytułowaną „Boy, Dog, Pizza” w kategorii „Witaj, życie!” oraz Jakub Niedźwiecki za zdjęcie „Silhouette” zgłoszone w kategorii „Blisko daleko”. 

Michał Bachora - Boy, Dog, Pizza
Michał Bachora - Boy, Dog, Pizza

W jury konkursu zasiedli fotografowie: Steve McCurry (Stany Zjednoczone, zdobywca czterech pierwszych nagród w konkursie World Press Photo), Elizaveta Porodina (Rosja), Karolina Henke (Szwecja) i Reuben Krabbe (Kanada) oraz Andrew Garrihy, global chief brand officer w Huawei Consumer Business Group (CBG) i Li Changzhu, wiceszef departamentu strategii marketingu konsumenckiego w Huawei CBG.

Zdjęcia zdobywców nagród głównych (Grand Prize) oraz zwycięzców w poszczególnych kategoriach można obejrzeć tutaj.

Konkurs jest częścią zapoczątkowanego przez Huawei w 2017 r. programu NEXT-IMAGE. „NEXT” w nazwie odnosi się do narzędzi nowej generacji używanych do tworzenia i rozpowszechniania nowatorskich treści wizualnych. „IMAGE” oznacza zarówno statyczny obraz, jak i dynamiczne formy ekspresji.

Paweł Piasecki 702 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.