Przyjazne Państwo - nowy biznes Palikota, Wojewódzkiego i Czachowskiego

Pierwszym produktem spółki, której nazwa nawiązuje do komisji sejmowej kierowanej przez ówczesnego posła Janusza Palikota, będzie piwo na bazie konopi Buh - ma być dostępne jeszcze w tym roku.

Nowy projekt biznesowy Przyjazne Państwo przedstawiono w południe 21 października na e-konferencji transmitowanej na żywo w serwisie YouTube. Piwo rzemieślnicze Buh będzie produkowane we współpracy ze spółką Kombinat Konopny założoną przez Macieja Kowalskiego. Pierwszy Buh będzie zawierał 5% alkoholu, ale w planach jest też wersja po dealkoholizacji, czyli 0,00%.

Udziałowcami w przedsięwzięciu są: Janusz Palikot, Kuba Wojewódzki i Tomasz Czechowski. Palikot, przez kilka lat czynnie zaangażowany w politykę, wrócił ostatnio do biznesu alkoholowego, w którym już wcześniej odnosił znaczące sukcesy. W 2018 roku od Marka Jakubiaka odkupił małopolski browar Tenczynek. Stworzył też trzy kolejne biznesy: Tenczyńska Okovita, Tenczynek Bezalkoholowe i Alembik Polska, zbierając wielomilionowe kwoty od drobnych inwestorów na crowdfundingowej platformie Crowdway.pl. Kuba Wojewódzki - dziennikarz TVN, autor jednego z najdłużej emitowanych - 18 lat - programów talk show w historii polskiej telewizji, jest jednocześnie - wraz z wspólnikiem Józefem Krawczykiem - właścicielem restauracji Niewinni Czarodzieje w Warszawie i  Wrocławiu. Trzeci z założycieli Przyjaznego Państwa SA, Tomasz Czechowski, to twórca marki piw rzemieślniczych Doctor Brew oraz licznych projektów w branży gastronomicznej.

- Konopiom przypisuje się wiele fantastycznych właściwości, między innymi w leczeniu chorób neurologicznych i cywilizacyjnych. Dają też duże możliwości zastosowania w branży spożywczej i napojów. To ogromny potencjał biznesowy, który postanowiliśmy wykorzystać do produkcji między innymi kraftowego piwa – zapowiedział Janusz Palikot. Jak wyjaśnił, proces warzenia odbywać się będzie metodą górnej fermentacji, tak jak w przypadku piw IPA. Będzie oparty na chmielach amerykańskich z rodziny konopi, które mają smak i zapach zbliżony do konopi siewnych. – W naszej spółce łączymy doświadczenie w biznesie, mediach, w kreowaniu marek i produktów oraz sprzedaży. Mówiąc w tym przypadku dosłownie: ono procentuje! - przekonywał Kuba Wojewódzki.

Twórcy Przyjaznego Państwa mają w planach kolejne produkty w kategorii piw, alkoholi mocnych oraz napojów bezalkoholowych (w części oparte na wyrobach konopnych) oraz szampany bezalkoholowe bez dodatku chemii i cukru lub niskosłodzone dla juniorów.

Jeszcze w tym roku Buh ma trafić do szerokiej sprzedaży, m.in. do kanałów dystrybucji piw Browaru Tenczynek. - Okazję do degustacji będą też mieć goście w restauracjach Kuby Wojewódzkiego, a także powstającej sieci Alkotek Janusza Palikota – zapowiedział Tomasz Czechowski.

Założyciele spółki chcą do końca 2021 roku, czyli już w pierwszym roku działalności, osiągnąć zysk operacyjny w wysokości 7,5 mln zł.

Paweł Piasecki 948 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.