Radio 357 nabiera kształtów

Próbnej audycji poprowadzonej przez Marcina Łukawskiego na platformie Open.FM słuchało prawie 30 tys. użytkowników.

Radio 357, które ma wystartować w grudniu br., nadało 22 października pierwszą próbną poranną audycję, którą poprowadził Marcin Łukawski, przez ponad 23 lata związany z radiową Trójką. Prowadzący ze studia Wirtualnej Polski przybliżył głosy, za którymi słuchacze mogli w ostatnim czasie zatęsknić. Rozmawiał m.in. z doktorem Tomaszem Rożkiem, w audycji pojawili się również Krzysztof Szubzda i Łukasz Błąd. Gościem poranka był Filip Jaślar z Grupy MoCarta, a o muzykę zadbał Piotr Stelmach.Jak poinformowało biuro prasowe WP, audycji Marcina Łukawskiego na platformie Open.FM słuchało prawie 30 tysięcy użytkowników.

- Przygotowanie technologiczne transmisji, od pomysłu do realizacji, to były naprawdę szalone 72 godziny. Za ten fantastyczny początek dziękuję zarówno ekipie Radia 357, jak i Open.FM oraz Studia WP, wszyscy wykonali tytaniczną pracę. Jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z wyników, jak i pierwszych reakcji słuchaczy. Przygotowujemy się do kolejnych audycji z udziałem wybitnych radiowców - powiedział Paweł Milewski, dyrektor obszaru Poczta i Open.FM w Wirtualnej Polsce. 

Start Radia 357 zaplanowano na grudzień, stacja znajdzie się w bezpłatnej ofercie Open.fm i WP Pilot. Do tego czasu kolejne audycje z przygotowywanej ramówki będą udostępniane przedpremierowo. Jedną z nich będzie "Muzyka ciszy” Marka Niedźwieckiego. Jej emisję zaplanowano na 1 listopada.

Radio 357 tworzą byli dziennikarze Programu III Polskiego Radia. Środki na jego stworzenie zbierane są w serwisie crowdfundingowym Patronite. Inicjatywę wspiera obecnie ponad 11 tys. patronów, którzy przekazali na potrzeby radia prawie 282 tys. zł (średnia miesięczna wpłata od patrona 24 zł). Radio Nowy Świat gromadzące środki na działanie również na platformie Patronite, pozyskało od połowy kwietnia br. 4,64 miliona złotych od ponad 30 tys. patronów (miesięcznie 0,7 mln zł, średnio 23 zł od patrona). Radio 357 ma funkcjonować w formie wspólnej własności wszystkich zaangażowanych w projekt osób, decyzje będą podejmowane na podstawie wdrożonych procedur w formie grupowej. Twórcy chcą, by Radio 357 było pierwszą społecznościową stacją bez reklam, która z czasem rozpocznie nadawanie w paśmie FM.

W zespole stacji znaleźli się m.in.: Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Tomek Michniewicz, Piotr Stelmach, Katarzyna Borowiecka, Piotr Kaczkowski, Ola Budka, Michał Olszański, Agnieszka Obszańska, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Marcin Cichoński, Marek Brzeziński, Katarzyna Kłosińska, Tomasz Rożek.

21 października Radio 357 poinformowało, że podjęło decyzję co do kształtu prawnego, w jakim będzie funkcjonować. "Biorąc pod uwagę wszelkie aspekty prawne, podatkowe i organizacyjne, zdecydowaliśmy się na spółkę komandytową ze spółką z o.o. w roli komplementariusza" – czytamy w oświadczeniu. "Uznaliśmy zgodnie, że pan Marek Niedźwiecki i pan Kuba Strzyczkowski, ze względu na kaliber nazwisk oraz zaangażowanie w powstanie Radia 357, któremu poświęcili się na wyłączność od początku, zasługują na wyjątkowe miejsca w tej strukturze i powinni cieszyć się specjalnymi względami. A zarządzać będziemy... turkusowo". Stacja zdecydowała, że nie będzie miała redaktora naczelnego czy dyrektora muzycznego. "Radio 357 tworzą ludzie, którzy podobnie widzą radio i podobnie definiują jakość. Wiedzą, do kogo i jak chcą mówić. Radio 357 ma być silne siłą autorów i autorek, a nie formatu i playlisty z komputera. Nie chcemy się bić o słuchalność, tylko o jakość i wysoki poziom. Cała nasza struktura i wszelkie panujące w niej zasady (tzw. corporate governance) wymuszają więc konsensus między zarządem i zespołem. Nie ma jednowładztwa ani polityki nakazowej – jest jasny podział kompetencji i wspólne wybieranie najlepszych rozwiązań".

(Współpraca: Paweł Piasecki)

Katarzyna Woźniak 590 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.