Facebook ma nowy system AI do tłumaczenia ze 100 języków [wideo]

Narzędzie sztucznej inteligencji pozwoli na tłumaczenie dowolnej pary zdań w 100 językach bez wykorzystywania angielskiego jako pośrednika.

Wykorzystując sztuczną inteligencję, zespół kierowany przez Angelę Tan opracował system zdolny do dokładnego tłumaczenia między dowolną parą 100 języków bez polegania na uprzednim tłumaczeniu na angielski jak robi to wiele już istniejących programów. Nowy system przewyższa o przewyższa wcześniejsze o 10 punktów w 100-punktowej skali używanej przez naukowców do automatycznej oceny jakości tłumaczeń maszynowych. Tłumaczenia utworzone przez model Facebooka zostały również ocenione przez ludzi - poziom trafności wyniósł około 90%. - To, co mnie naprawdę interesowało, to odcięcie się od angielskiego jako pośrednika. Na całym świecie jest wiele regionów, gdzie ludzie mówią dwoma językami, z których żaden nie jest angielskim - tłumaczy Angela Fan z Facebook AI.

System Facebooka opatrzony kyptonimem M2M-100 został sprawdzony na 7,5 miliardach par zdań zebranych z internetu w 100 językach, chociaż niektóre (ze względu na dużą liczbę osób je używających) były reprezentowane w tej próbie większym stopniu niż inne.

System nie jest jeszcze dostępny dla użytkowników, ale Facebook planuje uruchomić go jak najszybciej, by obsłużyć 20 miliardów tłumaczeń postów napisanych w ponad 160 językach, jakie codziennie wykonywane są w serwisie społecznościowym. System ma zostać w przyszłości poszerzony o języki, w których w internecie nie ma zbyt wielu tekstów, zwłaszcza z południowo-wschodniej Azji i Afryki. Facebook informuje, że M2M-100 będzie systemem open source, a więc kod źródłowy będzie swobodnie dostępny dla programistów chcących go kopiować lub modyfikować.

Paweł Piasecki 1016 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.