Nowe Horyzonty i American Film Festival na platformie VOD

W tym roku połączone festiwale odbęda się w dniach 5-15 listopada niemal w całości online. Tylko pojedyncze pokazy zaplanowano tradycyjnie w dwóch kinach we Wrocławiu.

Sprzedaż pojedynczych dostępów na pokazy filmów online oraz biletów na pokazy stacjonarne w Kinie Nowe Horyzonty i w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu rozpoczęła się 27 października o godzinie 12. W programie tegorocznej edycji festiwali Nowe Horyzonty i American Film Festival - połączonych z powodu pandemii i z projekcjami przeniesionymi ze względu na COVID-owe restrykcje na platformę VOD -  znalazło się łącznie ponad 170 filmów, w tym ponad 130 pełnometrażowych. Osoby, które zakupiły karnety bądź akredytacje na festiwal, zanim organizatorzy podjęli decyzję o przejściu w tym roku na online, mają możliwość obejrzenia 50 filmów na platformie Nowe Horyzonty Video.

Filmy dostępne online będzie można oglądać od godziny 8:30 rano 5 listopada do 15 listopada do godziny 23:59 na specjalnej platformie zintegrowanej ze stroną nowehoryzonty.pl. Dostęp do jednego filmu kosztuje 18 zł poza filmami w cyklach Kino Dzieci (15 zł) i Sezon (starsze tytuły, znajdujące się już w dystrybucji kinowej - 7 zł). Zakupiony dostęp należy wykorzystać na jednym urządzeniu w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia oglądania filmu. Liczba dostępów, które może zakupić jedna osoba, jest nieograniczona (istnieją jednak limity miejsc na poszczególne filmy). Większość filmów dostępna jest przez cały czas trwania festiwalu w dowolnej porze, część tytułów można będzie obejrzeć wyłącznie w określonych terminach (dniach i przedziałach godzinowych). Szczegółowe informacje na temat dostępności czasowej filmów znajdują się przy każdym z tytułów na stronie internetowej festiwalu. Wszystkie filmy (poza sekcją Kino Dzieci) będą dostępne w oryginalnej wersji językowej z polskimi lub angielskimi napisami do wyboru. Do zakupu dostępów online wymagane jest wcześniejsze założenie bezpłatnego konta (profilu użytkownika) na stronie nowehoryzonty.pl.

Na otwarcie festiwalu 5 listopada w cyklu "Pokazy galowe" będzie można zobaczyć - tylko w formule tradycyjnej, czyli we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty -  m.in. nowy film "Sweat" Magnusa von Horna - Szweda mieszkającego i pracującego w Polsce. Jak napisała programerka NH Małgorzata Sadowska, "Sweat" "łączy intymny, kameralny dramat z konwencją thrillera, by opowiedzieć o tęsknocie za prawdziwą miłością w świecie, w którym kochają cię tłumy". To jedynym polski tytuł, który znalazł się w oficjalnej selekcji ostatniego festiwalu w Cannes. W rolach głównych m.in. Zbigniew Zamachowski (na zdjęciu powyżej) i Małgorzata Koleśnik debiutująca w roli internetowej celebrytki Sylwii Zając. Również 5 listopada, wyłącznie we wrocławskim kinie, zostanie pokazany nowy film hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara "Ludzki głos" - pierwszy anglojęzyczny w jego dorobku. Ta 30-minutowa miniatura, aktorski popis Tildy Swinton (na zdjęciu poniżej), została okrzyknięta sensacją na MFF w Wenecji.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty został zainaugurowany przez Romana Gutka w 2001 roku z myślą o prezentacji odważnego kina artystycznego. Początkowo odbywał się w Cieszynie, od 2006 r. we Wrocławiu. Kino Nowe Horyzonty, główne kino festiwalowe, nosi tą nazwę od 2012 roku (wcześniej był to obiekt sieci Helios).

Więcej informacji o festiwalowych filmach, z tegorocznej i jednej z wcześniejszych edycji Nowych Horyzontów na blogu autora tego tekstu "Spacerem po tematach".

Paweł Piasecki 1018 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.