Amazon ze znakomitymi wynikami za trzeci kwartał 2020 r.

Przychody ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 37,4%, do 96,15 miliarda dol., powyżej oczekiwań analityków.

Światowy lider rynku e-commerce zanotował także w minionym kwartale wyższy od oczekiwań analityków zysk netto - 6,3 miliarda dol., co oznacza trzykrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej (2,1 mld dol.). Firma umocniła zatem pozycję jednego z czołowych beneficjentów trendu wzrostowego w e-commerce związanego z pandemią COVID-19.

Przychody z usług chmurowych (Amazon Web Services), które przynoszą największą marżę zysku, urosły rok do roku o 29%, do 11,6 mld dol., także przewyższając oczekiwania analityków. Wynik oznacza jednak oznacza spowolnienie tempa wzrostu tego kluczowego dla firmy segmentu (35% w analogicznym okresie rok temu). Przychody z reklam wyniosły 5,4 mld dol., co daje wzrost o 51% w porównaniu z III kwartałem ub. r.

Amazon osiągnął znakomite wyniki finansowe pomimo tego, że w III kwartale nie odbyło się z powodu pandemii doroczne święto zakupowe Prime Day. Wydarzenie, zazwyczaj organizowane w lipcu i stanowiące główne źródło nowych abonentów programu lojalnościowego Amazon Prime, a więc i wzrostu przychodów, w br. zostało przełożone na 13-14 października.

Kurs akcji Amazon na giełdzie nowojorskiej wzrósł od początku 2020 r. o 76%, podczas gdy indeks S&P tylko o 3,2%.

Paweł Piasecki 980 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.