Uber Eats: dieta roślinna stale zyskuje na popularności

Z danych firmy wynika, że w ciągu trzech lat liczba zamówień wegańskich potraw w naszym kraju wzrosła aż pięciokrotnie.

Z okazji miesiąca weganizmu Uber Eats przeanalizował roślinne zamówienia, aby poznać trendy na talerzach nad Wisłą.

Burger z seitanem

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu najpopularniejszych potraw jest - już drugi rok z rzędu - Vegan Pastrami, szczególnie w postaci burgera z seitanem. Tuż za nim na podium sałatka Vegan Miso Mango. W czołówce rankingu znajdziemy również charakterystyczny w Polsce przysmak w wydaniu roślinnym, czyli Vegan Kebab, w którym klasyczną baraninę lub kurczaka zastąpiono seitanem. Polacy chętnie zamawiają też roślinną wersję popularnego azjatyckiego specjału, a mianowicie Vegan Ramen. Co ciekawe, popularnością cieszą się ponadto wegańskie słodycze, gdyż wśród najczęściej zamawianych produktów znajdziemy, chociażby lody o smaku ciasteczkowym czy słonego karmelu.

Weganie w Polsce

Vegan Pastrami to nie jedyna potrawa, która zdobyła uznanie Polaków. W czołówce roślinnych dań w Krakowie znajdziemy azjatycką zupę pho, jak również wegańską pizzę oraz kebab. Z kolei łodzianie chętnie zamawiają makaron - najczęściej z dodatkiem pesto, tofu i szpinaku lub proteinowy - stworzony z myślą o tych, dla których roślinna dieta jest tak samo ważna jak tężyzna fizyczna. W Warszawie, poza pozycjami z czołówki rankingu, popularność stale zyskują wegańskie burgery oraz ramen. Co ciekawe, rekordowe zamówienie złożone w Polsce przez pojedynczego użytkownika zawierało aż 42 potrawy!

Najpopularniejsze dania wegańskie w Polsce - 2020

Kraków

Burger Vegan Pastrami

Łódź

Makaron Green Pesto

Poznań

Vegan Kebab

Warszawa

Sałatka Vegan Miso Mango

Wrocław

Vegan Pastrami

Polacy wśród dodatków do dań najczęściej wybierają czosnek i rozmaryn, jak również sezam, mak, sól morską oraz cebulę. Niesłabnącą popularnością cieszy się wegańska wersja klasycznego majonezu.

Polacy cenią superfoods

Według Business Insider w trakcie pandemii ponad 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, z czego co czwarty mieszkaniec ograniczył jedzenie mięsa oraz wprowadził jego roślinne zamienniki. Trend ten widoczny był też na platformie, gdyż w marcu liczba wyszukiwań dań wegańskich była o 31% wyższa niż w styczniu br. Według danych Uber Eats w ciągu ostatnich 3 lat liczba zamówień dań kuchni roślinnej w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie, a sama Warszawa jest wymieniana jako jedno z miast, w którym fanom tej kuchni żyje się najlepiej. Wzrost trendów i zainteresowanie weganizmem są również doskonale widoczne w pozostałych częściach Europy. Od 2018 roku w Wielkiej Brytanii, która jest liderem pod względem liczby zamówień, wyszukiwania potraw wegańskich wzrosły blisko pięciokrotnie, w Belgii czterokrotnie, a w Hiszpanii aż piętnastokrotnie.

Kuchnia wegańska w Polsce i Europie

Najpopularniejsze dania wegańskie w Polsce

2019

2020

Vegan Pastrami

Vegan Pastrami

Vegan Ramen

Sałatka Vegan Miso Mango

Vegan Kebab

Vegan Kebab

Pizza Margherita Vegan

Vegan BBQ Burger

Makaron Green Pesto

Miso Vegan Ramen

 

Najpopularniejsze wegańskie potrawy wg państw - 2020

Belgia

Beyond Burger

Francja

Vegan poké bowl

Włochy

Vegan poké bowl

Holandia

Vegan kapsalon

Polska

Vegan pastrami

Portugalia

Vegan hamburger

Hiszpania

Kanapka BBQ Heura (Heura - kotlet sojowy)

Szwajcaria

Edamame

Wielka Brytania

Kanapka Vegan footlong

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.