EnergaCAMERIMAGE rusza 14 listopada

28. edycja największego festiwalu poświęconego sztuce autorów zdjęć filmowych w tym roku odbędzie się online i potrwa do 21 listopada.

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2020 zaprezentowanych zostanie 175 tytułów. W Konkursie Głównym rywalizować będzie 12 filmów, w tym dwa filmy polskich reżyserek "Szarlatan" w reżyserii Agnieszki Holland ze zdjęciami Martina Štrby (koprodukcja czesko-słowacko-irlandzko-polska) oraz "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej ze zdjęciami Michała Englerta (korprodukcja polsko-niemiecka), a także m.in. "Pinokio" w reżyserii Matteo Garrone ze zdjęciami Nicolaja Brüela, "Jeszcze jest czas" Viggo Mortensena ze zdjęciami Marcel Zyskinda i "The Glorias" Julie Taymor ze zdjęciami Rodrigo Prieto. 7 z 12 filmów rywalizujących o Złotą Żabę będzie można zobaczyć na platformie online

Pozostałe filmy będą rywalizować w konkursach filmów polskich, debiutów reżyserskich i operatorskich, filmów dokumentalnych (długometrażowych i krótkometrażowych), etiud studenckich, wideoklipów oraz pilotów seriali telewizyjnych (First Look). 

Przyjazd na toruński festiwal potwierdziły w tym roku takie gwiazdy kina jak Philippe Rousselot, Viggo Mortensen, Johnny Depp (nagrodzony w kategorii Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną), Julian Sands czy Vittorio Storaro, ale pandemia uniemożliwiła zorganizowanie wydarzenia w tradycyjnej formie. Ze względu na obowiązujące obostrzenia całość festiwalu odbędzie się online. Na platformie streamingowej można będzie obejrzeć filmy, wziąć udział w targach technologicznych i porozmawiać z gośćmi w ramach spotkań Q&A online, w których udział wezmą m. in. Spike Lee, Roger Deakins, Caroline Champetier, Amy Vincent, Marcel Zyskind, Matthew Libatique, Łukasz Żal oraz Phedon Papamichael. Nagrody honorowe za całokształt twórczości otrzymają w tym roku Philippe Rousselot, francuski autor zdjęć i Johnny Depp, amerykański aktor filmowy i teatralny.

Karty wstępu na cały festiwal (pokazy filmowe, konferencje prasowe, seminaria, warsztaty i targi sprzętu filmowego) w przedsprzedaży do 13 listopada kosztowały 150 zł, w trakcie wydarzenia można je nabyć w cenie 180 zł. Logowanie na platformę online rusza w piątek 13 listopada.

Festiwal Camerimage organizowany jest od 1993 roku. Sponsorem strategicznym i tytularnym wydarzenia jest od 2017 r. Energa z Grupy Orlen, a partnerem głównym województwo kujawsko-pomorskie. Współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal jest też objęty honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.