Raport o start-upach na 5-lecie Google for Startups w Polsce

W ciągu 5 lat liczba polskich start-upów wzrosła dwukrotnie, obecnie działa ich około 4,5 tys., a 1800 zrzesza Google for Startups.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Google for Startups przy wsparciu założonej również 5 lat temu Fundacji Startup Poland oraz firmy badawczej Kantar, przeciętny polski start-up w ub.r. pozyskał w sumie ok. 30% więcej funduszy niż w 2017 r. Niemal 10% start-upów, które pozyskały finansowanie, zdobyło ponad 10 mln zł. Podobnie jak 5 lat temu dominuje sprzedaż B2B, polegająca na tworzeniu oprogramowania, najczęściej w modelu SaaS (co trzecia spółka). Zdecydowana większość tych młodych, innowacyjnych firm jest w fazie budowania produktu (31%) lub weryfikowania go na rynku (29%). Wśród 1,8 tys. start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej zrzeszonych w Google for Startups ponad 1200 jest z Polski. Łącznie zatrudniają 44 tys. pracowników

Siedziba campusu Google for Startups w Warszawie. Fot. Anna Liminowicz
Siedziba campusu Google for Startups w Warszawie. Fot. Anna Liminowicz
Z okazji 5. rocznicy otwarcia Campusu Google for Startups w Warszawie firma przyjrzała się ekosystemowi start-upów, ale również warszawskiej Pradze, której wizerunek znacząco zmienił się w ostatnich latach. Według mieszkańców Pragi campus, który przyciągnął już łącznie 100 tys. gości podczas 1,5 tys. wydarzeń, jest trzecią - po nowej linii metra i Stadionie Narodowym - najważniejszą inwestycją dla tej dzielnicy miasta.

- Współpracujemy z aż 170 inwestorami z 30 krajów - ponad 1/3 z nich pochodzi spoza Europy. W tym roku podczas naszego dorocznego spotkania inwestorów zainteresowanych polskimi i środkowoeuropejskimi startupami udało nam się zgromadzić reprezentantów rekordowego kapitału inwestycyjnego - ponad 160 miliardów dolarów. Dla porównania w 2019 było to jedynie 8 miliardów dolarów - komentuje Michał Kramarz, szef warszawskiego Campusu Google for Startups (na zdjęciu).

 

Paweł Piasecki 738 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.