Deloitte: W tym roku na święta wydamy o 30% mniej

Oznacza to, że średnie wydatki na święta wyniosą 1,3 tys. zł, z czego ponad połowę przeznaczymy na prezenty

Firma doradcza Deloitte przeprowadziła badanie, w którym zapytała m.in. Polaków o ich plany zakupowe w związku z tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Z odpowiedzi wynika, że w tym roku na święta – głównie prezenty, ale także żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi – zamierzamy przeznaczyć średnio 1318 zł, czyli o 29% mniej niż wydaliśmy rok temu.

Upominki będą stanowiły ponad 50% świątecznego koszyka. Zamierzamy wydać na nie średnio 680 zł. To o 8% mniej niż w ub.r. Z kolei żywność i napoje pochłoną 430 zł (spadek o 33%). Przyjemności oraz rozrywka będą nas kosztować średnio 150 zł (spadek o 43%).

Badanie online przeprowadzono w dniach 29 października – 4 listopada br., wśród blisko 5 tys. respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę dane z pięciu krajów europejskich (Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania i Holandia).

Maciej Burlikowski 1754 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.