Airbnb wycenione na 100 mld dol. [wideo]

Z IPO - największego debiutu giełdowego w Stanach Zjednoczonych w br. - spółka zebrała 3,5 mld dol., co ma jej pomóc przetrwać pandemię, której skutki odczuła boleśnie cała branża turystyczna.

Platforma internetowa Airbnb, łącząca turystów z posiadaczami mieszkań i domów na wynajem, weszła na giełdę  NASDAQ w czwartek 10 grudnia z rekordowym wynikiem, pomimo że był to wyjątkowo niekorzystny rok dla branży turystycznej i hotelarskiej ze względu na trwającą od miesięcy pandemię COVID-19. Airbnb zyskało na tym, że więcej podróżnych decydowało się w ostatnim czasie na rezerwację domów zamiast hoteli, to sprawiło, że spółka z San Francisco odnotowała zaskakujący zysk za III kwartał. Na korzyść Airbnb podziałało także zwiększone zainteresowanie noclegami poza dużymi miastami.

Popyt na akcje Airbnb był tak wielki, że na otwarciu sesji giełdowej 10 grudnia płacono za nie 146 dol. – ponaddwukrotnie więcej w porównaniu z ceną IPO, która wynosiła 68 dol. i była już i tak wyższa, niż firma zapowiadała wcześniej. W szczytowym momencie kurs sięgnął 165 dol., a na zamknięciu sesji w piątek 11 grudnia spadł do 139,25 dol.

Zgodnie z prospektem emisyjnym Sequoia Capital będzie posiadać 16,4% ogólnej liczby głosów na WZA, Brian Chesky, dyrektor generalny i współzałożyciel Airbnb, będzie mieć 15,1%, a współzałożyciele Nathan Blecharczyk i Joseph Gebbia – po 13,9%.

– Nie sądzę, by jeszcze latem wiele osób spodziewało się debiutu giełdowego Airbnb w tym roku – powiedział zadowolony CEO Brian Chesky, którego akcje warte są obecnie ponad 10 mld dol. – Nie wiemy, jak długo potrwa burza, więc mamy nadzieję na najlepsze, ale planujemy na najgorsze – tak odniósł się do dotkliwych skutków pandemii koronawirusa dla branży turystycznej. W odpowiedzi na pandemię na początku grudnia, tuż przed IPO, utworzono Airbnb.org - niezależną organizację non-profit, która ma współpracować z globalnymi organizacjami pozarządowymi i organizacjami humanitarnymi, aby zapewnić nagłe pobyty osobom, które najbardziej tego potrzebują.

Chesky założył Airbnb wraz z dwoma wspólnikami w 2008 r. jako spółkę zajmującą się wynajmem pokoi dla uczestników konferencji. Obecnie na platformie Airbnb swoje mieszkania lub domy wakacyjne wystawia 2,9 mln gospodarzy, liczba dostępnych miejsc zakwaterowania przekracza w skali globalnej 7 mln, a liczba dokonanych do tej pory rezerwacji w serwisie to ok. 750 mln.

 

Paweł Piasecki 998 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.