"Gazeta Wyborcza" z 14 nagrodami European Newspaper Awards

Autor makiety "Gazety Wyborczej"Jacek Utko zdobył też nagrodę za projekt holenderskiej gazety regionalnej "Het Parool". To już jego czwarta nagroda w tym konkursie.

"Gazeta Wyborcza" w nowej szacie graficznej, wprowadzonej w ubiegłym roku, zdobyła 14 nagród w 11 kategoriach w European Newspaper Awards – prestiżowym konkursie oceniającym najlepiej zaprojektowane gazety Europy. Jury za najlepsze uznało pierwsze strony dziennika: z 14 marca (poświęcona pandemii) i z 11 lipca (związana z wyborami prezydenckimi). Zespół dziennika został też nagrodzony za ilustracje, news, fotoreportaż, projekty multimedialne (takie jak "Młode Polki 2020") i infografiki internetowe. W tegorocznym konkursie w 20 kategoriach udział wzięło ponad 160 gazet z 25 krajów. "Gazeta Wyborcza" wystartowała w nim po raz pierwszy.
 
Młode Polki 2020 - jeden z projektów multimedialnych Gazety Wyborczej
Młode Polki 2020 - jeden z projektów multimedialnych Gazety Wyborczej
Nową makietę "Gazety Wyborczej" na jej 30. urodziny w 2019 r. zaprojektował Jacek Utko, odpowiedzialny także m.in. za projekt magazynu "Pismo". Utko przez 15 lat zajmował stanowisko design director w koncernie wydawniczym Bonnier Business Press (w Polsce m.in. "Puls Biznesu"). W konkursie ENA jego projekt gazety regionalnej („Het Parool”, Holandia) zdobył w tym roku – po raz czwarty – tytuł European Newspaper of The Year. Inna holenderska gazeta "Volkkrant" zwyciężyła z kolei w kategorii gazety ogólnokrajowe. Za najlepszy tygodnik uznano niemiecki „Die Zeit”.
 
W kategoriach tematycznych wyróżnione zostały jeszcze dwie gazety z Polski: „Polska The Times” i „Dziennik Zachodni”.
 
Wszystkie prace nagrodzone w tegorocznym konkursie można obejrzeć tutaj.
 
Konkurs European Newspaper Awards dla najlepiej zaprojektowanych gazet europejskich jest organizowany przez projektanta gazet Norberta Küppera z Meerbusch w Niemczech. Pierwszych jego zwycięzców ogłoszono w 1999 r. 
Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.