Prawie 70% e-konsumentów niezadowolonych z czasu oczekiwania na przelew po zwrocie towaru

To jeden z wyników badania przeprowadzonego przez UCE Research dla sklepu internetowego Złote Wyprzedaże.

51,2% Polaków pozytywnie ocenia tempo rejestrowania zwrotów towarów w sklepach internetowych – wykazało badanie przeprowadzone przez UCE Research dla sklepu internetowego Złote Wyprzedaże. Jednak prawie 70% konsumentów jest niezadowolonych z czasu oczekiwania na przelew w sytuacji zwrotu towaru. 41,6% badanych twierdzi, że pieniądze powinny być oddawane na konto w ciągu 24 godzin od momentu zarejestrowania zwrotu przesyłki, co na polskim rynku e-commerce jest jeszcze rzadkością. Nieco ponad połowa (51,4%) uważa, że proces powinien zajmować od 1 do 3 dni roboczych, takiego terminu dotrzymuje już większość e-sklepów.

– Niezadowolenie z procesu zwrotów utrudnia uzyskanie wysokiego wskaźnika NPS, który mówi o tym, ilu klientów poleciłoby dany sklep swoim najbliższym. Wiele podmiotów o tym zapomina, starając się jak najszybciej dostarczać przesyłki. Natomiast skrócenie czasu przyjęcia zwrotu i rozliczenia się z klientem jest tak samo ważne. W tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia na rynku – komentuje Maciej Tygielski, dyrektor generalny spółki Złote Wyprzedaże. – Pieniądze są zdecydowanie zbyt długo zwracane przez e-sklepy. Oczywiście widać pewne zmiany na rynku w tym zakresie, ale one zachodzą zbyt wolno. Jestem zdania, że środki powinny wrócić na konto klienta następnego dnia po potwierdzeniu przyjęcia zwrotu – mówi Tygielski.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-7 grudnia 2020 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1042 dorosłych Polaków.

Paweł Piasecki 1016 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.