Wyrzucamy prawie 40% żywności, którą kupujemy

To jeden z wyników badania przeprowadzonego przez Samsung w listopadzie w 11 krajach europejskich, w tym w Polsce. Warto zatem nauczyć się lepszego przechowywania żywności w lodówce.

Prawie trzech na czterech badanych (73%) uważa, że sposobem na ograniczenie marnowania żywności jest nauczenie się lepszego jej przechowywania, głównie w lodówce. Jeszcze więcej, bo 84% respondentów wyraziło przekonanie, że nabywane produkty spożywcze zachowałyby dłużej przydatność do spożycia, gdyby były właściwie przechowywane.

Produkty, które najczęściej są wyrzucane to owoce – większość osób nieprawidłowo  (na wierzchu) przechowuje gruszki (80%), jabłka (84%) i pomarańcze (84%), podczas gdy trzymane w lodówce znacznie dłużej zachowałyby świeżość. Z danych wynika też, że w największym stopniu ulegają zepsuciu świeże zioła (43%), dania gotowe (42%) oraz sosy/dodatki (42%).

Do najczęstszych przyczyn marnowania żywności w gospodarstwie domowym należą niesprawdzanie terminu przydatności do spożycia (42%), nieplanowanie posiłków przed zakupami (29%) oraz zapominanie, że dane produkty już znajdują się w lodówce (27%).

W Polsce niemal cztery osoby na pięć z badanych przez Samsung (78%) czują się winne z powodu ilości marnowanej żywności. W wyniku lockdownu ponad połowa (51%) jest bardziej świadoma tego, ile produktów spożywczych wyrzuca, a 74% osób ma plan, jak zaradzić temu problemowi w swoim gospodarstwie domowym.

Co warto wiedzieć, by nie marnować jedzenia?

  • Pamiętaj, że różne owoce i warzywa wymagają odmiennych warunków przechowywania. Np. awokado, brzoskwinie i melony, zanim dojrzeją, należy przechowywać poza lodówką, a dopiero potem schować do lodówki, aby zapobiec ich zepsuciu.
  • Pamiętaj o odpowiedniej wilgotności. W jej utrzymaniu pomagają specjalne szuflady z funkcją regulacją wilgotności – pozwolą one utrzymać chrupkość świeżych owoców i warzyw w lodówce.
  • Modele lodówek z technologią No Frost zagwarantują świeżość produktów, a przy tym unikasz oblodzenia wnętrza lodówki, co oszczędza kłopotów z rozmrażaniem i utrzymywaniem urządzenia w czystości
  • Surowe mięso, drób i ryby należy zawsze przechowywać w opakowaniu na dolnej półce lodówki. W ten sposób zapachy nie rozejdą się po całym wnętrzu urządzenia, a soki nie będą kapały na inne produkty.

Więcej porad na www.foodwaste.samsung.pl

Samsung przeprowadził badanie ankietowe w 11 krajach w listopadzie 2020 roku z udziałem 20 tys. osób. W Polsce w badaniu wzięło udział 2 tysiące dorosłych Polaków.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.