Kto podzielił Amerykę? Media [recenzja]

"Gwarantuję wam, że przyjdą czasy, kiedy Amerykanie zatęsknią za silnym, niezwiązanym z żadną partią polityczną kanałem informacyjnym, żeby pomógł im zrozumieć, co się dzieje dokoła" - pisze we wstępie Matt Taibbi i dajemy wiarę jego tęsknotom, bo w pełni je w Polsce podzielamy.

"Nienawiść Sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem" to głośna książka o tym, że sami sobie zgotowaliśmy informacyjne i polityczne piekło.

Matt Taibbi szuka odpowiedzi na pytanie, kto podzielił Amerykę. Jest ona jednoznaczna i prosta: winą za tą sytuację w całości obarcza media, czyli również siebie, jako ich przedstawiciela. Zasłynął pisaniem kąśliwych felietonów dla "Rolling Stone", skończył książką, którą, jak sam podkreśla, uznaje za subiektywną erupcję zawodowej frustracji. Ukazywała się w odcinkach jako część jego dziennikarskiego bloga, poszczególne części złożyły się w dość przygnębiającą całość. Jego zdaniem przyczyną podziałów społecznych jest rezygnacja z debaty publicznej i jawne opowiadanie się po jednej ze stron politycznego konfliktu. Taibibi wysadza w powietrze całą branżę medialną, obarczając ją w całości winą za manipulowanie publicznością dla zysku. Tyle samo w tym prawdy, ile przesady, bo zrównywanie dziennikarzy wszystkich stacji i mediów jest skrajnie niesprawiedliwe. Medialny model amerykański bardzo ceni sobie lokalne media, a poza behemotami medialnymi nie brakuje w USA rzetelnych i obiektywnych dziennikarzy. Faktem jednak jest, że tysiące cytowań powielają globalnie dziennikarze na wzór tychże behemotów, dlatego również w Polsce mamy skrajne problemy z debatą publiczną.

Podczas lektury męczą nieco liczne powtórzenia, ale dziennikarz pisze ze swadą, jak na etatowego ironistę przystało. Ciekawe, że Taibbi przywołuje postać Mike’a Royko, wielkiego felietonisty „Chicago Tribune”. Chyba nie wziął sobie do serca jego słów o braku konieczności obierania winogron siekierą. Niemniej jednak po wyborach w Stanach Zjednoczonych i dziennikarstwo być może wróci na swoje najrzetelniejsze tory – i to w mainstreamie.


Matt Taibbi, Nienawiść Sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem, tłum. Tomasz S. Gałązka, Wydawnictwo Czarne, 2020

Katarzyna Woźniak 590 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.