Najszybciej rosnące europejskie start-upy na rynku D2C

W ciągu ostatnich kilku miesięcy kilka start-upów osiągnęło wartość ponad miliard dolarów, w tym firma dostarczająca zestawy posiłków Gousto oraz dostawca odzieży do zajęć fitness Gymshark.

Jak zauważa Luca Bocchio, partner w firmie venture capital (VC) Accel, pandemia przyspieszyła rozwój e-commerce i doprowadziła do wzrostu konsumpcji cyfrowej jako że ludzie spędzają więcej czasu w domu i wydają m.in. na dostawy żywności czy fitness. W 2019 r. inwestycje VC w europejskie start-upy konsumenckie osiągnęły poziom 16,6 mld euro w porównaniu z 4,4 mld euro w 2014 r.

Portal Sifted specjalizujący się w europejskim rynku start-upowym podsumował mijający rok, wyróżniając najszybciej rosnące - pod kątem m.in. zatrudnienia, popularności w mediach społecznościowych czy przychodów i pozyskanych środków - młode spółki europejskie oferujące produkty i usługi w modelu direct-to-consumer (D2C).

W obszarze urody wybrano Gitti z siedzibą w Berlinie, twórcę produkowanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju lakieru do paznokci o tej samej nazwie oraz dwie spółki z Londynu - Trinny London i Beauty Pie. Gitti ma wsparcie aniołów biznesu takich jak były dyrektor generalny Estee Lauder w Niemczech Christoph Honnefelder oraz firm VC m.in. btov Partners.

Btytyjski Gousto to jeden z najszybciej rosnących europejskich start-upów D2C według Sifted
Btytyjski Gousto to jeden z najszybciej rosnących europejskich start-upów D2C według Sifted
Spośród start-upów z rynku spożywczego wyróżniono dwie spółki z Monachium (air up i YFood), dwie z Londynu (Gousto i Oddbox) oraz jedna z Edynburga (Parsley Box). Monachijski air up założony w 2018 r. może pochwalić się w br. wzrostem grona fanów na Instagramie o 477%, z 10,7 do 62 tys. Rundę seed wspierał w  2019 r. wpływowy niemiecki przedsiębiorca i inwestor Frank Thelen. Pod względem finansowym szczególne wrażenie robią wyniki Gousto. W listopadzie br. start-up dostarczał 6 mln posiłków klientom w Wielkiej Brytanii, a w pierwszym półroczu br. przekroczył poziom przychodów osiągnięty w całym 2019 r. (83 mln funtów).

Na rynku usług zdrowotnych szczególnie dynamicznym wzrostem pochwalić się mogą barcelońska spółka Impress, Oura z siedzibą w Oulu (Finlandia) i sztokoholmski Werlabs. Impress to start-up ortodontyczny, który umożliwia klientom rezerwację zabiegów bezpośrednio ze strony internetowej. Po zaledwie roku od założenia Impress jest już obecny w ponad 40 miastach w Hiszpanii i przygotowuje się do rozszerzenia działalności na Włochy, Portugalię i Francję w 2021 r. W październiku br. zamknął rundę seed zbierając od inwestorów 5 mln euro.

Raphael Vuillierme i Benoit Bourdel, współzałożyciele Luko
Raphael Vuillierme i Benoit Bourdel, współzałożyciele Luko
W gronie fintechów gwiazdą jest paryska spółka Luko, która oferuje urządzenia podnoszące bezpieczeństwo w domu i mające na celu obniżenie rachunków za prąd. Do inwestorów wspierających Luko należy Peter Thiel, współzałożyciel PayPal. Start-up niedawno zebrał 50 milionów euro w serii B od dużych firm VC, w tym Accel, EQT Ventures i Speedinvest.

W obszarze mody szybkie wzrosty notuje ostatnio m.in. kopenhaska spółka Roccamore, która oferuje wkładki zapobiegające dyskomfortowi towarzyszącemu chodzeniu przez dłuższy czas na wysokich obcasach. Założycielka Roccamore Frederikke Schmidt była pierwszą Dunką, która w 2015 r. posłużyła się platformą Kickstarter, by rozruszać swój biznes. Brytyjski Gymshark, dostawca odzieży na zajęcia fitness, zebrał już łącznie 240 mln euro od inwestorów.  Ma klientów w 131 krajach, a od stycznia do lipca r. odnotował 18,4 mln funtów zysku przed opodatkowaniem. Znany dobrze także w Polsce wileński Vinted - marketplace z odzieżą używaną, działający od 2008 r., który w ub. roku zdobył 128 mln euro serii E i status jednorożca, zwiększył w minionym roku zatrudnienie o 50% (z 413 do 620 osób).  Ma już ponad 34 mln zarejestrowanych użytkowników na 12 rynkach na świecie (wzrost z 25 mln w listopadzie ub. r.). 

Paweł Piasecki 1040 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.