UOKiK: Kaufland, Eurocash i Intermarche podejrzewane o stosowanie wstecznych rabatów

W niektórych sytuacjach dostawca zawierając umowę nie jest w stanie określić, czy i w jakiej wysokości będzie musiał przyznać rabat sieci handlowej oraz na podstawie jakich kryteriów.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurekncji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące Kaufland Polska Markety, Eurocash (sieci sklepów ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek i  Euro Sklep) oraz SCA PR Polska (spółka odpowiedzialna za zakupy w sieci Intermarche). Podejrzewane są o stosowanie tzw. rabatów wstecznych (retrospektywnych albo retro).

Ze wstępnych ustaleń  UOKiK wynika m.in., że przedsiębiorcy zawierają z dostawcami produktów rolno-spożywczych umowy dotyczące warunków handlowych (w tym warunków rabatowania) na dany rok z opóźnieniem – w takich sytuacjach ustalenia mają wsteczną moc obowiązywania. Dostawcy przez długi czas mogą zatem nie znać warunków, na jakich dostarczają produkty rolno-spożywcze do sieci. Może też zdarzać się, że dostawcy zostają obciążeni dodatkowymi rabatami, nie przewidzianymi w pierwotnych umowach o dostawy. Takie praktyki mogą  być uznane za niedozwolone działanie silniejszej strony umowy (sieci handlowej), stanowiące nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec strony słabszej, czyli dostawcy artykułów rolno-spożywczych. Jest to zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego sytuacja absolutnie nieakceptowalna. - Relacje handlowe muszę opierać się na uczciwości i odpowiedzialności, zwłaszcza w tak ważnym gospodarczo sektorze rolno-spożywczym - podkreśla Chróstny.

Postępowania wyjaśniające prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Jeżeli podejrzenia co do stosowania nieuczciwych praktyk potwierdzą się, wówczas Prezes UOKiK może postawić zarzuty wykorzystywania przewagi kontraktowej zagrożonej karą do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Za podobne praktyki UOKiK niedawno wymierzył karę 720 milionów złotych spółce Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci sklepów Biedronka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.