UOKiK zakazuje Agorze przejęcia Radia Zet

Urząd obawia się zbyt dużej koncentracji na rynku i marginalizacji pozostałych nadawców. Agora odwoła się od decyzji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zakaz przejęcia przez Agorę spółki Eurozet, nadawcy m.in. Radia Zet. Uzasadnia to obawą o zbyt dużą koncentrację na rynku radiowym: gdyby doszło do przejęcia Eurozetu przez Agorę, dwie wiodące grupy radiowe (Eurozet i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70% udziału w rynku. W rezultacie na rynku reklamy radiowej powstałby podmiot, który miałby tylko jednego mocnego konkurenta, tj. RMF FM - argumentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Powstałaby sytuacja zbliżona do duopolu, co prowadziłoby do marginalizacji pozostałych grup radiowych oraz stacji niezależnych. Dwie duże grupy radiowe mogłyby skutecznie wypierać z rynku pozostałych uczestników, mających zdecydowanie mniejszy udział w rynku i skromniejszą ofertę dla reklamodawców - tłumaczy powód wydania zakazu prezes urzędu.

UOKiK wskazuje ponadto, że obecnie reklamodawcy, aby trafić do optymalnej liczby odbiorców, muszą opierać swoją kampanię zazwyczaj na kilku grupach radiowych. Po powstaniu dwóch silnych grup nie byłoby to konieczne. Zgoda na transakcję prowadziłaby też wedle urzędu do pogorszenia wyboru dla słuchaczy.

Agora odwoła się od tego zakazu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W wydanym przez spółkę oświadczeniu czytamy: "Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych." "Wnioski, które wyciągnął Prezes Chróstny z analizy rynku są absurdalne. Pod pretekstem ochrony rynku przed "sytuacją zbliżoną do duopolu", Prezes chroni sytuację zbliżoną do monopolu" - pisze Agora w oświadczeniu.

Agora jest właścicielem stacji radiowych: Tok FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio. Z kolei Eurozet to nadawca Radia Zet, Meloradia, Antyradia, Radia Plus i Chili Zet. W lutym 2019 r. Agora kupiła 40% akcji Eurozetu, a we wrześniu zgłosiła zamiar odkupienia pozostałych 60% od drugiego współudziałowca - czeskiej spółki SFS Ventures.

Maciej Burlikowski 1745 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.