Circle K połknie Carrefoura?!

To niewykluczone. Kanadyjski właściciel m.in. stacji benzynowych pod szyldem Circle K potwierdził rozpoczęcie rozmów z Carrefourem na temat połączenia.

W sektorze detalicznym może nastąpić fuzja warta miliardy. Kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard i francuska grupa supermarketów Carrefour potwierdziły rozpoczęcie rozmów o możliwej transakcji.

- Na tym etapie nie może być żadnej pewności, czy negocjacje zakończą się jakimkolwiek porozumieniem lub transakcją – głosi komunikat. Kanadyjczycy podkreślili także, że mają wobec francuskiego giganta "przyjazne zamiary".

Carrefour jest obecnie wyceniany na giełdzie na nieco poniżej 13 miliardów euro. Inwestorzy Couche-Tard w Toronto nie zareagowali entuzjastycznie na informację o możliwym przejęciu. Akcje kanadyjskiej firmy spadły wczoraj na giełdzie o przeszło 2%.

Couche-Tard jest obecnie wyceniany na giełdzie w Toronto na ok.46 miliardów dolarów kanadyjskich (prawie 30 miliardów euro). Alimentation Couche-Tard (couche-tard oznacza "nocnego marka", w wielu językach, w tym po angielsku i francusku, określanego jako "nocna sówka"; stąd sowa w logo firmy) koncentruje się na prowadzeniu sklepów spożywczych typu convenience i stacji benzynowych, a w ostatnich latach intensywnie się rozwija poprzez przejęcia – najpierw w Kanadzie, a później w USA. Firma od 2012 roku działa także w Europie, jednak koncentruje się na Stanach Zjednoczonych i regionie Azji i Pacyfiku.

Przejęcie Carrefoura zwiększyłoby obecność Couche-Tard w Europie i Ameryce Południowej. Jak podaje "Lebensmittel Zeitung", w samej Europie Carrefour prowadzi 2800 supermarketów i około 700 dużych centrów handlowych. W ostatnich latach Francuzi stracili wiodącą pozycję na swoim rodzimym rynku na rzecz konkurenta E.Leclerca i niemieckich dyskontów, takich jak Aldi i Lidl. 

W Europie Couche-Tard działa pod szyldami Circle K (dawniej Statoil) i Ingo. Ma 2700 stacji paliw połączonych ze sklepami w Szwecji, Norwegii, Danii, Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce, Rosji i Irlandii. Zatrudnia na Starym Kontynencie ok 22 tys. osób.

(Handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.