Flexera: połowa firm zwiększy wydatki na IT w 2021 r.

Wielkimi wygranymi będą usługi chmurowe i liderzy w tym obszarze: Microsoft Azure i Amazon Web Services.

Według raportu amerykańskiej firmy software'owej Flexera ("Flexera 2021 State of Tech Spend Report") połowa (49%) z 474 ankietowanych menedżerów w firmach z różnych branż spodziewa się zwiększenia wydatków na technologie informatyczne w 2021 r., a kolejne 19% deklaruje utrzymanie obecnego poziomu wydatków. Transformacja cyfrowa wysuwa się na czoło kluczowych dla firm inicjatyw w 2021 r. (56% respondentów wobec 54% rok wcześniej), znacząco wzrosła także ranga chmury/migracji danych do chmury (48% wobec 40%) oraz zwinności/automatyzacji i analityki (17% wobec 12%), spadło natomiast znaczenie doświadczenia użytkownika (29% wobec 37%). W obliczu pandemii nie dziwi przypisywanie dużego znaczenia cięciu kosztów (aż trzykrotny wzrost do 27% wobec 9% rok wcześniej). Średnie deklarowane wydatki na chmurę w br. to 30% całego budżetu IT firm wobec 24% przeznaczanych na oprogramowanie fizycznie instalowane w biurach.

Migracji do chmury towarzyszy zmniejszanie się znaczenia tradycyjnych centrów danych. 62% respondentów deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat zmniejszy wykorzystanie centrów danych, 27% planuje znaczące redukcje, a 7% ich całkowite wyeliminowanie.

Microsoft nadal dominuje jako dostawca rozwiązań IT – 84% respondentów umieszcza go w pierwszej trójce dostawców pod względem wydatków na IT. Amazon Web Services (AWS) znajduje się już na drugim miejscu, wyprzedzając tradycyjnych potentatów: Oracle, SAP i IBM. Niemal dwóch na trzech respondentów (61%) chce w br. zwiększyć wydatki na usługi chmurowe Microsoft Azure; 57% zamierza wydać więcej na rozwiązania SaaS Microsoftu, 54% na Amazon Web Services, a 46% na licencjonowane oprogramowanie Microsoftu. Stanie się to zapewne kosztem oprogramowania Oracle i IBM, na które wydatki chce zmniejszyć odpowiednio 25% i 23% ankietowanych.

W badaniu Flexery uwzględniono wyłącznie firmy zatrudniające co najmniej 2 tys. osób, a ponad połowę (52%) stanowiły firmy z ponad 10 tys. pracowników.

Paweł Piasecki 1016 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.