Dr Martens planuje debiut giełdowy

Spodziewana wycena rynkowa brytyjskiego producenta obuwia to 3 mld funtów.

Jeśli IPO marki Dr Martens dojdzie do skutku, będzie to jeden z pierwszych dużych debiutów na londyńskiej giełdzie w br. W wolnym obrocie znajdzie się prawdopodobnie 25% akcji. Sprzedaż firmy lub jej IPO w Stanach Zjednoczonych były rozważane już w kwietniu 2020 r., ale plany zostały zahamowane przez globalną pandemię COVID-19.

Istniejąca od 1947 r. marka butów, spopularyzowana przez brytyjskich punków i skinheadów w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, została przejęta w październiku 2013 r. przez Permira Funds za 300 mln funtów. Przychody ze sprzedaży pod nowym zarządem wzrosły ze 160 mln funtów w 2013 r. do 672 mln funtów w roku obrachunkowym zamkniętym w marcu 2020 r. Rocznie sprzedawanych jest obecnie ok. 11 mln par butów Dr Martens w ponad 60 krajach.

Marka utrzymała trend wzrostowy podczas pandemii, mimo że lockdown zmusił ją do czasowego zamknięcia 130 sklepów firmowych. Dr Martens poinformował o wzroście sprzedaży o 18%, do 318 mln funtów, w ciągu pierwszego półrocza nowego roku obrachunkowego (do końca września ub.r.), podczas gdy zyski wzrosły o jedną trzecią, do 86,3 mln funtów.

Paweł Piasecki 1018 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.