IKEA przebadała Polaków pod kątem wpływu pandemii na życie w domu

Raport "Życie w domu" pokazuje, że dom wielu z nas zapewnia poczucie bezpieczeństwa, kiedy na zewnątrz wszystko jest chwiejne i niepewne.

IKEA przygotowała raport "Życie w domu", w którym zebrała informacje, jak pandemia wpłynęła na nasze życie w domach. Badanie przeprowadzono w marcu ub.r. w Polsce. 

Główny wniosek jest taki, że większość badanych czuje się teraz bardziej związana z domem niż przed pandemią. Dom stał się dla wielu schronieniem, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa, kiedy na zewnątrz wszystko jest chwiejne i niepewne. Ponad cztery na pięć (83%) przebadanych osób czuje się bezpiecznie we własnym domu, a dla 97% to poczucie jest najważniejszą potrzebą emocjonalną związaną z przestrzenią, w której żyją. 

W okresie lockdownu 45% badanych celebrowało czas spędzony z rodziną, co podkreślają osoby w wieku 40-60 lat (50%). Nieco mniej zadowoleni okazali się młodsi (16-29 lat), spośród których tylko 38% zadeklarowało, że jest to coś, co lubili robić. 

Podczas pandemii badani zaoszczędzony czas wykorzystali na wspólne posiłki, spędzanie chwil z rodziną, oraz zadbanie o siebie samego i swoje potrzeby. W ten ostatni sposób postąpiło 49% przebadanych. 

W czasie lockdownu chętniej robiliśmy to, na co wcześniej brakowało nam czasu. 40% ankietowanych postanowiło poświęcić swój wolny czas na czytanie. Gotowanie doceniła prawie połowa badanych. Spotkania ze znajomymi w kawiarniach, parkach czy restauracjach zamieniliśmy na wirtualny kontakt, co znalazło zrozumienie u ponad 1/5 ankietowanych. Na nowo odkryliśmy własny ogród, balkon, a prace przy nim sprawiły radość 19% osób.

IKEA poprosiła, aby na bazie doświadczenia z 2020 r. z listy dziewięciu rzeczy wybrali dwie lub trzy, które najbardziej chcieliby zmienić w swoich domach. Najczęściej wskazywano na dodatkową przestrzeń, taką jak własny ogród, balkon czy działka lub miejsce na realizację swoich zainteresowań (33%), 28% badanych chciałoby mieć większą kuchnię. 

53% osób deklaruje, że po pandemii nadal będzie gotować. 52% chce nadal dbać o czas wygospodarowany dla siebie. Prawie połowa przebadanych (44%) twierdzi, że rozważyłaby przeprowadzkę do miejsca położonego dalej od pracy, jeśli poprawiłoby to ich środowisko domowe i wiązało się z większą ilością przestrzeni i natury.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.