Schneider Electric najbardziej zrównoważoną firmą na świecie według Corporate Knights

W tegorocznym rankingu francuski koncern energetyczny wyprzedził duńskiego rywala Ørsted - ubiegłorocznego lidera.

Lista stu najbardziej zrównoważonych firm na świecie jest publikowana od 2005 r. w magazynie "Corporate Knights", wydawanym przez kanadyjską spółkę o tej samej nazwie promującą tzw. czysty kapitalizm. W rankingu brane są pod uwagę m.in. takie kryteria jak inwestycje w ochronę środowiska, energooszczędność, emisje CO2, gospodarka odpadami, ale też równouprawnienie płci i ras w organach kierowniczych. W br. twórcy zestawienia przebadali 8 tys. notowanych na giełdzie firm mających roczne przychody powyżej 1 mld dol.

Tegorocznym liderem zestawienia została francuska firma Schneider Electric, działająca w ok. 100 krajach na świecie, także w Polsce, w ub. r. sklasyfikowana dopiero na 29. miejscu. Jean-Pascal Tricoire, CEO Schneidera od 2006 r., podkreśla, że kierowana przez niego firma pełni rolę "lekarza i aptekarza" dla innych biznesów (w tym takich gigantów jak Walmart czy Marriott), diagnozując ich problemy i dostarczając stosowne rozwiązania (digitalizacja, automatyzacja oraz wdrażanie inteligentnych procesów w ramach platformy EcoStruxure). Wedlug Corporate Knights 70% przychodów Schneidera pochodzi ze zrównoważonego biznesu, a prawie trzy czwarte inwestycji skupia się na innowacjach przyjaznych środowisku. Za francuskim koncernem uplasował się ubiegłoroczny lider Ørsted - największa firma energetyczna w Danii, potentat w dziedzinie farm wiatrowych. Na trzecim miejscu jest w br. Banco do Brasil, największy bank pod względem aktywów w Brazylii i całej Ameryce Łacińskiej (awans z 9. pozycji przed rokiem).

Najwięcej firm w zestawieniu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady (odpowiednio 20 i 12), a liderami europejskimi są Francja (9) i Niemcy (7). Z całym rankingiem można zapoznać się tutaj.

Paweł Piasecki 603 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.