Leszek Lichota głosem Rambo

Seria audiobooków Davida Morrella, wydana przez Storytel (premiera 2 lutego), to oryginalna wersja kultowego filmu o weteranie z Wietnamu.

Niewielu miłośników kultowego filmu "Rambo: Pierwsza krew" (1982) z Sylvestrem Stallone w roli głównej wie, że pierwowzór literacki dość mocno różni się od ekranizacji. Trzyczęściowa seria zrealizowana przez Storytel - aplikację umożliwiającą słuchanie nieograniczonej liczby audiobooków w ramach miesięcznego abonamentu - pozwoli słuchaczom poznać Rambo w pierwotnej odsłonie. Powieść Davida Morrella kładzie nacisk na dramat jednostki, polaryzację społeczeństwa i antywojenne przesłanie.  W roli Rambo usłyszymy Leszka Lichotę. Audiobook „Rambo. Pierwsza krew” ma premierę w Storytel 2 lutego. Kolejne dwie części również ukażą się w lutym.

32 dotąd wydane książki Davida Morrella sprzedały się w ponad 18 milionach egzemplarzy na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad 22 języki. „Rambo. Pierwsza krew” ("First Blood) to jego debiutancka powieść, wydana w 1972 r., zainspirowana ówczesnymi nastrojami w Stanach Zjednoczonych związanymi z wojną wietnamską. To także próba zwrócenia uwagi na zespół stresu pourazowego, którego doświadczali żołnierze w zderzeniu z codziennym życiem. Niezrozumienie, bezradność i wyobcowanie uniemożliwiały im funkcjonowanie w normalnej rzeczywistości.

Pierwszy audiobook z tego cyklu, który pojawi się w Storytel, koncentruje się na rywalizacji dwóch weteranów wojennych. Powracający właśnie z Wietnamu Rambo staje się zwierzyną łowną dla starszego od niego bohatera z Korei – szeryfa Willa Teasle’a. Pojedynek byłych żołnierzy jest wojną pokoleniową, ukazującą dwie różne mentalności i odmienne spojrzenia na świat. „Rambo. Pierwsza krew” miała być powieścią pacyfistyczną, niosącą przesłanie: wojna zawsze prowadzi do klęski.

Powieść Morrella ma zupełnie inne zakończenie niż jej kinowa adaptacja wypuszczona 10 lat później. Wytwórnia filmowa zmieniła je, zostawiając sobie furtkę dla ewentualnych kontynuacji. Finał powieści z pewnością będzie wielkim zaskoczeniem dla tych, którzy dotąd historię komandosa znali jedynie z filmu. Morrell wzbogaca fabułę o psychologiczne i charakterologiczne aspekty, które w filmach o Rambo (łącznie było ich pięć, ostatni - "Rambo: Ostatnia krew" w 2019 r.) potraktowane zostały po macoszemu. Twierdzi też, że sequele są zaprzeczeniem myśli przewodniej jego pierwszej powieści. Zamiast działać przeciwko podziałom, takowe tworzą.

Leszka Lichotę, aktora filmowego, serialowego oraz teatralnego, widzowie znają z seriali sensacyjno-kryminalnych, takich jak „Wataha” oraz „Pułapka”, obyczajowych – „Prawo Agaty”, „Na Wspólnej” oraz filmów „Boże Ciało”, „Świadek koronny” czy „Miłość jest wszystkim”. W  trailerze promującym serię audiobooków, aktor wcielił się w postać pisarza - Davida Morrella. Autor i reżyser zwiastuna, Jakub Barzak, dyrektor marketingu Storytel, przybliża swoją koncepcję scenariusza, która ma skupić uwagę słuchaczy na pierwotnej, literackiej wersji: “Rambo to ikona, kojarzona głównie z wizerunkiem twardziela Sylvestra Stallone czy wszechobecną rozpierduchą, strzelaniną i latającymi nożami. Niewątpliwie jest to efekt produkcji filmowych, których sam, jak młody człowiek byłem fanem. Taki obraz Rambo został w nas utrwalony. Powieść natomiast odkrywa bardzo interesujące, ale i mocno dramatyczne studium postaci. Pozwala nam się zagłębić w tragizm całej sytuacji, która prowadzi nas do zgoła innego zakończenia historii jaką znamy z filmu. Dlatego nie chciałem dotykać ikony, mierzyć się z wizerunkiem silnie ustanowionym, a zaprosić i zainteresować słuchacza wykorzystując słowa autora Davida Morrella, którego zagrał w trailerze Leszek Lichota, czytający całą powieść w Storytel”.

Zwiastun zrealizował dom produkcyjny Don’t Panic Production. Za pomysł, kreację i reżyserię odpowiada Jakub Barzak. Autorem zdjęć jest Maciej Twardowski, a ilustracje stworzył Piotr Rosner. Trailer stanowi trzon kampanii promującej audiobooka. Za kampanię odpowiada dział wewnętrzny Storytel, a obsługę PR - Hanna Krawczyńska.

Na planie trailera Leszek Lichota odpowiedział na kilka pytań. Jak wspomina pracę nad audiobookiem? Jakie wrażenie zrobiła na nim literacka wersja „Rambo”? Czy Rambo to jeden z bohaterów jego dzieciństwa? Odpowiedzi w materiałach wideo poniżej.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.