Andy Jassy zastąpi Jeffa Bezosa na stanowisku CEO Amazona

Ma to nastąpić w br. Bezos obejmie funkcję executive chair.

Andy Jassy (na zdjęciu) pracuje w Amazonie od 1997 r., obecnie na stanowisku CEO Amazon Web Services. Wydaje się naturalnym kandydatem do sukcesji, zwłaszcza że inny z weteranów Amazona należący do ścisłego kręgu kierowniczego Jeff Wilke ogłosił decyzję o odejściu na emeryturę w sierpniu ub. r. Usługi chmurowe zapewniają ostatnio spółce najszybszy wzrost zysków.

Bezos jest CEO Amazona od założenia spółki w 1995 r. Informacja o jego planowanym odejściu z tego stanowiska pojawiła się równocześnie z ogłoszeniem lepszych od prognoz analityków wyników kwartalnych. Sprzedaż netto w minionym kwartale wyniosła 125,6 mld dol., co oznacza wzrost o 44% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Analitycy z Wall Street prognozowali kwotę 119,7 mld dol. Kwartalny zysk netto osiągnął 7,2 mld dol. - prawie dwukrotnie więcej od prognoz i ponad dwukrotnie więcej niż 3,3 mld dol. w ostatnim kwartale 2019 r. W ciągu ostatniego roku akcje Amazona zyskały na wartości prawie 69%.

"Ta podróż rozpoczęła się jakieś 27 lat temu. Amazon był tylko pomysłem i nie miał nazwy” - napisał Bezos we wtorek w liście do pracowników. „Najczęściej zadawane mi wówczas pytanie brzmiało: Czym jest internet?. Obecnie zatrudniamy 1,3 miliona utalentowanych, oddanych ludzi, obsługujemy setki milionów klientów i firm oraz jesteśmy powszechnie uznawani za jedną z odnoszących największe sukcesy firm na świecie”. Bezos napisał też w liście, że jest "podekscytowany zmianą", która da mu więcej czasu na pracę zarówno nad zewnętrznymi projektami (takimi jak Day 1 Fund, Bezos Earth Fund, Blue Origin,"Washington Post"), jak i nowymi produktami i innowacjami w Amazonie. "Nigdy nie miałem więcej energii i nie chodzi tu o odejście na emeryturę" - podkreślił twórca Amazona, zaznaczając zarazem, że ma pełne zaufanie do Jassy'ego.

Paweł Piasecki 998 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.