Bumble z powodzeniem debiutuje na giełdzie Nasdaq

Do spółki należą aplikacje randkowe Bumble i Badoo. Ta pierwsza zyskała sławę "zmieniając reguły gry", tzn. czyniąc kobiety aktywną stroną w wyszukiwaniu partnerów online.

Bumble to pierwsza aplikacja randkowa, która daje pierwszeństwo kobietom i parom homoseksualnym przed heteroseksualnymi mężczyznami. W przypadku związków heteroseksualnych tylko kobiety mogą jako pierwsze nawiązać kontakt z dopasowanymi przez Bumble mężczyznami. Jeśli partnera poszukują osoby tej samej płci, każda z nich może wysłać wiadomość jako pierwsza.

Akcje Bumble wyceniono w IPO na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku na 43 dol. Jednak podczas pierwszego dnia notowań 11 lutego cena podskoczyła o 63%, a na zamknięciu sesji 12 lutego br. wyniosła ponad 75 dol. Kapitalizacja rynkowa spółki sięga 8,26 mld dol. (w ub. r. jej wartość wyceniano na ok. 3 mld dol.). 31-letnia założycielka i CEO Bumble Whitney Wolfe Herd mająca ok. 11,6% akcji spółki, stała się tym samym jedną z niewielu miliarderek, których majątek wynika wyłącznie z rynkowej wartości założonych przez nie firm. Według Bloomberga spośród 559 firm, które weszły na giełdę w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, tylko trzy, w tym Bumble, zostały założone przez kobiety.

Aplikacja Bumble założona w 2014 r. dostępna jest w kilkunastu językach, w tym polskim. Wolfe Herd Wolfe, wcześniej współzałożycielka Tindera, uruchomiła ją przy wsparciu rosyjskiego miliardera Andrieja Andriejewa, założyciela serwisu randkowego Badoo. Z Tindera odeszła, twierdząc, że współzałożyciele firmy molestowali ją seksualnie. Spółka-matka Tindera Match Group zaprzeczyła zarzutom, ale zapłaciła ok. 1 mln dol., by doprowadzić do ugody pozasądowej. W 2018 r. Bumble odrzucił ofertę przejęcia przez Match za 450 mln dol. Spółki toczyły następnie batalie prawne, wzajemnie zarzucając sobie naruszenia praw własności intelektualnej, kradzież tajemnic handlowych i oszustwa finansowe, ale wszystkie pozwy zostały odrzucone. W 2019 r. Blackstone Group, jedna z największych firm private equity na świecie, zapłaciła ok. 3 mld  dol. za przejęcie większościowego pakietu udziałów w MagicLab, który był wówczas właścicielem aplikacji Bumble i Badoo, od Andriejewa. Po zawarciu transakcji Wolfe Herd powołano na stanowisko CEO Bumble.

Paweł Piasecki 606 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.