Dostawca medycznej marihuany z udanym debiutem na londyńskiej giełdzie

Akcje izraelskiej firmy Kanabo zwyżkowały w pierwszym dniu notowań prawie czterokrotnie.

Izraelska spółka Kanabo produkuje waporyzator do zastosowań medycznych, który wykorzystuje wkłady z płynem pochodzącym z kwiatów konopi indyjskich. Twórca Kanabo zaczynał od importu podobnych urządzeń - w tym celu założył Teva Nature Ltd. Spółka ta jest nadal wiodącym importem i dystrybutorem waporyzatorów w Izraelu. Publiczna oferta akcji, z której Kanabo zebrało 6 milionów funtów, ma na celu sfinansowanie badań i prób klinicznych dotyczących stosowania konopi w leczeniu bezsenności.

W pierwszym dniu notowań na londyńskiej giełdzie cena akcji oferowanych w IPO po 4,75 pensa wzrosła o ponad 290%, osiągając na zamknięciu 18,5 pensów. Na otwarciu sesji 17 lutego kurs ponownie wzrósł, przekraczając 27 pensów. Debiut Kanabo był możliwy dzięki decyzji brytyjskiego regulatora rynkowego (Financial Conduct Authority, FCA), który dopuścił wprowadzanie na giełdę spółek oferujących marihuanę do tzw. użytku rekreacyjnego.

- Dzięki wsparciu FCA i Giełdy Londyńskiej, branża medycznej marihuany zacznie się rozwijać w Wielkiej Brytanii i Europie, tak jak wcześniej w Ameryce Północnej. To dopiero początek - powiedział Avihu Tamir, CEO Kanabo. Wartość legalnego rynku konopi indyjskich szacuje się globalnie na 17,5 mld dol., ale prognozuje się, że do 2027 r. wzrośnie do 65 mld dol.

 Izrael jest uznanym liderem w badaniach i innowacjach w dziedzinie zastosowań konopi indyjskich. Terapeutyczne zastosowania konopi zalegalizowano w tym kraju w 2011 r. To pierwsze państwo na świecie, które stworzyło narodowy program badań nad medyczną marihuaną. Obecnie w Izraelu jest ponad 46 tys. zatwierdzonych pacjentów i 8 licencjonowanych farm produkujących i dystrybuujących medyczną marihuanę.

Paweł Piasecki 609 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.