IBM dołącza do Deklaracji Klimatycznej Amazona

Stawia sobie nawet ambitniejszy cel niż Climate Pledge: osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Climate Pledge (Deklaracja Klimatyczna) to inicjatywa powołana w 2019 r. przez twórcę Amazona Jeffa Bezosa na rzecz osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2040 r., a więc 10 lat przed terminem przyjętym przez sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego. Zerowy poziom emisji oznacza, że ilość emitowanych gazów cieplarnianych jest równa tym, które są usuwane z atmosfery. Firmy, które przyjęły zobowiązanie, obejmujące także regularne mierzenie i raportowanie poziomów emisji, to - oprócz Amazona - m.in. Microsoft, Unilever, Uber, Mercedes-Benz i Verizon. Obecnie do inicjatywy dołączyło 20 firm, z których największa to IBM. Łączna liczba sygnatariuszy Deklaracji Klimatycznej wzrosła tym samym do 53.

IBM ogłosił 16 lutego, że chce osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Aby zrealizować ten cel, do 2025 r. zmniejszy emisje o 65% w porównaniu z poziomem z 2010 r. i będzie używać 75% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (a 90% do 2030 r). Gigant komputerowy zamierza wykorzystywać wychwytywanie dwutlenku węgla lub inne technologie usuwania gazów cieplarnianych.

IBM raportuje emisje dwutlenku węgla od 1995 r, a w 2019 r. został jednym z członków-założycieli Climate Leadership Council (CLP). W CLP reprezentowane są zarówno czołowe koncerny paliwowo-energetyczne i z innych branż (w tym Microsoft i Unilever, ale nie Amazon), jak i organizacje takie jak WWF. Rada optuje za zwracaniem dochodów z opłat za emisję dwutlenku węgla bezpośrednio obywatelom w postaci dywidend węglowych. To rozwiązanie miałoby zniechęcać do emisji, nagradzać dobre praktyki i zwiększać poparcie dla stopniowo rosnących opłat za emisje.

Paweł Piasecki 658 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.