Chińskie e-auto za 4,5 tys. dol. skutecznie konkuruje z Teslą [wideo]

Hong Guang Mini EV to produkt joint venture chińskich firm Wuling Motors i SAIC Motor z amerykańskim General Motors.

Hong Guang Mini EV można kupić w cenie od 4,5 tys. - to najtańszy samochód elektryczny w Chinach, a zapewne i na świecie. Wersja wyposażona w klimatyzację kosztuje nieco ponad 5 tys. dol. W styczniu br. Hong Guang Mini zanotował w Chinach dwukrotnie większą sprzedaż niż Tesla. Cena Tesli Model Y zaczyna się w Chinach od 339 900 juanów (ok. 52 tys. dol.). Amerykańskiej firmie trudno konkurować cenowo z należącym do państwa i szczodrze przez nie wspieranym SAIC Motor. 

Samochody produkowane przez założoną w 2002 r. chińsko-amerykańską spółkę SAIC-GM-Wuling (lokalnie znaną jako Wuling) są promowane jako "narzędzie dojazdów do pracy dla ludu". Według firmy zaprojektowanie i rozpoczęcie produkcji Hong Guang Mini EV zajęło zaledwie 12 miesięcy

Władze chińskie stawiają na produkcję aut elektrycznych, mając ambicję bycia numerem 1 na świecie w tej dziedzinie. Wynika to m.in. z konieczności radzenia sobie z ogromnym problemem emisji spalin, a szerzej gazów cieplarnianych. Chiny są m.in. największym na świecie producentem cementu, generującego znaczne emisje (dla zobrazowania skali problemu: w Stanach Zjednoczonych w 2019 r. wyprodukowano 89 mln ton cementu, a w Chinach 2,3 mld ton, 26 razy więcej!). Istotną zachętą dla nabywców aut elektrycznych, oprócz niskich cen, jest fakt, że chiński rząd oferuje do nich bezpłatne tablice rejestracyjne i są one gwarantowane. W przypadku aut benzynowych na rejestrację trzeba w wielu miastach czekać miesiącami, a nawet latami.

Paweł Piasecki 642 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.