Potężny zastrzyk gotówki dla Cyfrowego Polsatu

Należący do grupy Polkomtel za 7 mld zł sprzeda infrastrukturę techniczną sieci komórkowej Plus.

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus, należący do grupy Cyfrowego Polsatu (CP), za 7,1 mld zł sprzeda infrastrukturę techniczną, czyli przede wszystkim 7 tys. masztów (nadajników) komórkowych hiszpańskiej firmie Cellnex Telecom. Ta zobowiązała się do świadczenia usług na rzecz Polkomtela przez 25 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne 15 lat.

7 mld zł to 60% rocznych przychodów całej grupy CP, w skład której oprócz Plusa wchodzą także: największa w kraju platforma telewizji satelitarnej (ok. 3,4 mln abonentów), Telewizja Polsat (jeden z dwóch obok TVN największych komercyjnych nadawców telewizyjnych), portal Interia.pl oraz stacjonarny operator telekomunikacyjny Netia. CP będzie je mógł przeznaczyć albo na obniżenie swojego zadłużenia (ok. 13 mld zł), albo zachować na oczekiwaną aukcję na częstotliwości radiowe do budowy nowej generacji sieci komórkowej 5G.

Aby obniżyć koszty, operatorzy komórkowi Orange Polska i T-Mobile Polska już od siedmiu lat zarządzają swoimi sieciami nadajników poprzez wspólną spółkę NetWorks. O sprzedaży masztów telekomunikacyjnych poważnie myśli także francuska firma Iliad, nowy właściciel sieci komórkowej Play.

Maciej Burlikowski 1684 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.