Square przejmuje większościowy pakiet akcji Tidala za 297 mln dol.

Spółka założona przez CEO Twittera Jacka Dorsey'a inwestuje w muzyczną platformę streamingową należącą m.in. do rapera Shawna Cartera znanego jako Jay-Z.

Jay-Z i Jack Dorsey. Żródło: Twitter
Jay-Z i Jack Dorsey. Żródło: Twitter
Tidal, platforma, która wyróżnia się na rynku streamingu muzycznego tym, że udziały mają w niej sami artyści (w tym Jay-Z), będzie nadal działać pod dotychczasową nazwą. Tidal niezbyt dobrze radził sobie ostatnio w rywalizacji z muzycznymi serwisami streamingowymi Spotify, Apple Music i Amazon Music, więc zastrzyk gotówki od Square jest przynajmniej czasowym wybawieniem z kłopotów. Inwestorzy byli jednak zdziwieni, że Square znany dotychczas z produktów związanych z płatnościami online, wszedł w zupełnie nową branżę. Spółka uruchomiła m.in. Cash App, aplikację mobilną umożliwiająca użytkownikom wzajemne przesyłanie pieniędzy na telefon komórkowy (numer 1 wśród aplikacji finansowych na App Store). Użytkownicy Tidala mają - wedle zapewnień Jacka Dorseya na Twitterze - skorzystać z nowych funkcjonalności w aplikacji, a twórcy z nowych narzędzi współpracy i źródeł przychodów.

W związku z transakcją ogłoszoną 4 marca br. Square planuje powołać Shawna "Jay-Z" Cartera, dotychczas największego udziałowca Tidala, do rady dyrektorów spółki kierowanej, podobnie jak Twitter, przez Jacka Dorseya. CEO i współzałożyciel Twittera i Square oraz Jay-Z, uznawany za jednego z najważniejszych twórców hip-hopowych wszechczasów, dobrze znają się zarówno ze wspólnych przedsięwzięć biznesowych (m.in. bitcoin), jak i prywatnie. W 2019 r. Jay-Z dołączył do grona miliarderów. W 2020 r. wartość jego majątku wyceniano na 1,2 mld dol., a jego małżonki Beyonce na 400 mln dol. Majątek Dorsey'a to obecnie ok. 13,4 mld dol.

Tidal, uruchomiony w 2014 r., został w rok później przejęty przez konsorcjum twórców i producentów muzycznych, w tym Jaya-Z, za 56 mln dol.

Paweł Piasecki 963 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.