Amazon otworzył pierwszy sklep bez kas w Londynie

To w ogóle pierwszy stacjonarny sklep Amazona poza Stanami Zjednoczonymi.

Sklep spożywczy Amazon Fresh otwarty 4 marca w dzielnicy Ealing w Londynie używa tej samej technologii "Just Walk Out", którą sprawdzono już w placówkach Amazon Go w Stanach Zjednoczonych. W sklepie nie ma kas i kasjerów, konsumenci po prostu biorą produkty z półek i po zakończeniu zakupów płacą za pomocą aplikacji mobilnej. Nie trzeba skanować kodów kreskowych z produktów - wszystko jest automatycznie rejestrowane przez czujniki i kamery przy półkach. Jedynie przed wejściem do sklepu należy pobrać w aplikacji kod QR i zeskanować go na bramce. Produkty umieszczane przez kupującego w torbie na zakupy są dodawane do rachunku w aplikacji. Po zakończeniu zakupów po prostu wychodzi się ("Just Walk Out") ze sklepu - Amazon wysyła e-maila z informacją o kwocie, na jaką został obciążony rachunek.

W związku z trwającą pandemią COVID-19 Amazon apeluje, by londyńczycy dokonywali obecnie w sklepie jedynie niezbędnych zakupów i chodzili na zakupy pojedynczo, w maseczce i z zachowaniem dystansu od innych klientów. Firma podkreśla, że tym, którzy chcą robić zakupy  bez wychodzenia z domu, oferuje pod marką Amazon Fresh usługę szybkiej dostawy artykułów spożywczych zamówionych online. Obecnie rząd Borisa Johnsona przewiduje, że pełne zniesienie restrykcji związanych z pandemią może nastąpić 21 czerwca br.

Amazon będzie konkurować w Wielkiej Brytanii m.in. z mocno osadzonymi na tamtejszym rynku sieciami Sainsbury's i Tesco, które już wcześniej otworzyły sklepy bez kas. W nowym sklepie w Londynie, otwartym 7 dni w tygodniu w godzinach 7-23, amerykański gigant będzie m.in. oferować setki produktów pod marką własną "by Amazon".  Londyński Amazon Fresh ma powierzchnię ok. 230 m kw., tyle co przeciętny sklep convenience. Na razie Amazon nie ujawnia, kiedy zostaną otwarte kolejne takie placówki w stolicy Wielkiej Brytanii lub innych miastach w tym kraju.

 

Paweł Piasecki 737 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.