Spotify z inicjatywą na rzecz kobiet w muzyce

W ramach działań pojawią się specjalne playlisty, a w kwietniu w 50 krajach, w tym w Polsce, ruszy program muzyczny EQUAL, wspierający równość i oferujący kobietom nowe możliwości.

W ramach globalnej inicjatywy na platformie Spotify pojawią się: dedykowana zakładka, zawierającą utwory, podcasty i albumy wydane przez artystki z Polski i całego świata, playlisty promujące młode wokalistki, a także przegląd podcastów prowadzonych przez kobiety. W Polsce pojawi się dodatkowo playlista Kobiety Ikony prezentująca piosenki kultowych polskich artystek, a także nowa edycja popularnej playlisty Dziewczyny mają głos!

W marcu Spotify chce zachęcać fanów do słuchania większej ilości kobiecych utworów oraz dzielenia się rekomendacjami muzycznymi w ramach outdoorowej i social mediowej kampanii „Pokaż swoją moc słuchania”. W działania zaangażowali się twórcy z całego świata, w tym na polskim rynku sanah, Brodka, Daria Zawiałow, Margaret, Natalia Przybysz, Natalia Nykiel, Dziarma, Natalia Szroeder, Young Leosia czy Rosalie. Wokalistki z całego świata pojawią się na okładkach najpopularniejszych playlist, w Polsce m.in. Top Hits Polska, Polskie hity czy Alternatywna Polska.

Z kolei w kwietniu Spotify uruchomi w 50 krajach, w tym w Polsce, program muzyczny EQUAL wspierający równość i tworzący nowe możliwości dla kobiet. W ramach nowo powstałej rady EQUAL Spotify zobowiązuje się przekazać jednorazową dotację 15 organizacjom z całego świata, wspierając ich działania na rzecz uczynienia branży audio bardziej sprawiedliwą dla obu płci.

Najpopularniejsze artystki na Spotify w okresie od 1 stycznia do 22 lutego br. to w Polsce w kolejności Ariana Grance, sanah, Dua Lipa, Bille Eilish i Miley Cyrys. Na świecie w pierwszych miesiącach br. triumfowała Taylor Swift, której piosenki odsłuchano prawie 2,5 miliarda razy, a za nią znalazły się Ariana Grande i Dua Lipa. W kategorii podcastów w Polsce rekordy popularności biją Joanna Okuniewska z podcastami Ja i moje przyjaciółki idiotki oraz Tu Okuniewska, jak również prowadzony przez Justynę Mazur kanał Piąte: Nie zabijaj.

Paweł Piasecki 643 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.