Smart TV ma przyszłość

Buzz w online może przyciągnąć do treści telewizyjnych osoby, które inaczej by się na nie nie skusiły, pod warunkiem, że ma on charakter pozytywny, czyli kontent jest trafiony - uważa Marcin Wiśniewski, członek grupy roboczej MOC TV i kierownik zespołu ds. wsparcia sprzedaży w Biurze Reklamy TVP.

MMP: Nie chcę dopytywać o wyniki badań ARC Rynek i Opinia na temat Smart TV, a przygotowane na zlecenia BR TVP - będą miały swoją premierę na konferencji Multiscreen Day już 15 kwietnia, ale spytam wprost: czy Smart TV ma przyszłość? Czy nie jest trochę tak, że „moda” na Smart TV mija?

Marcin Wiśniewski: Nie jestem pewny, czy można to nazwać modą, czy jest to znak czasów i nieuchronna konsekwencje rozwoju technologii. Jeśli istnieją urządzenia, które pozwalają na korzystanie z większych zasobów treści niż klasyczna telewizja i w sposób przyjemny i komfortowy, dają dostęp do nowych usług i kosztują coraz mniej, to czemu z nich nie skorzystać? Jakkolwiek by to nie nazywać, to liczba odbiorników Smart TV nieustająco rośnie, a trend nie ulega załamaniu. Ośmieliłbym się nawet prognozować, że ze Smart TV stanie się to samo co ze smartfonami, które wyparły klawiszowe telefony komórkowe. Za jakiś czas większość sprzedawanych telewizorów będzie smart.

Czym zasadniczo różnią się „smart viewers” od tradycyjnego widza telewizji linearnej a czym od „pożeraczy” seriali w serwisach VOD?

Właśnie zwyczajom tej grupy jest poświęcone nasze badanie. Na podstawie dotychczas posiadanych, szczątkowych danych, a także w oparciu o doświadczenie i intuicję można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że sposób korzystania z treści wideo naszej grupy dość mocno odbiega od tego, co przyzwyczailiśmy się obserwować u widzów telewizji linearnej i nieco mniej od tych, którzy już korzystają z wideo online, w tym BVOD [Broadcaster VOD, w którym użytkownik zyskuje dostęp do treści nadawców telewizyjnych w dogodnym czasie po ich emisji]. Jest to naturalna konsekwencja istnienia podaży nowych usług oraz powodów, dla Smart TV znalazł się w domu – o które w naszym badaniu też pytamy. Wyniki pozwolą nam powiedzieć więcej w czasie prezentacji.

Czy jest szansa, że młody widz, czyli również młody konsument z własnym budżetem zakupowym, powróci do tradycyjnej telewizji? Czy raczej tradycyjna telewizja musi szybko ewoluować w stronę potrzeb młodego widza, który dziś wybiera internet i mobile?

Ja bym trochę odwrócił pytanie, bo choć rzeczywiście młodsi widzowie oglądają klasycznej telewizji coraz mniej, to nadal nie jest to tak, że całkowicie się z nią rozstali. Po pierwsze, nadal korzystanie z niej jest absolutnie dominującym segmentem korzystania z wideo, także w młodych grupach. W tych targetach relacja czasu przeznaczonego na TV w stosunku do online jest oczywiście inna niż w starszych, jednak nadal to klasyczna TV stanowi największą część tortu. Po drugie, nawet gdy telewidz sięga po treści nielinearne, to w dużej części nadal są to programy telewizyjne, tylko w inny sposób dostarczone – z wykorzystaniem wirtualnych lub fizycznych nagrywarek albo serwisów BVOD. Premiery kolejnych odcinków seriali czy wydarzenia sportowe live przyciągają masową widownię przed ekrany… i generują ruch w social mediach ukierunkowany na poznanie większej liczby szczegółów czy wymianę opinii. Paradoksalnie, buzz w online może przyciągnąć do treści telewizyjnych osoby, które inaczej by się na nie nie skusiły, pod warunkiem, że ten buzz ma charakter pozytywny, czyli kontent jest trafiony. Każde medium, nie tylko telewizja, musi dostarczać treści odpowiadających na aktualny popyt, rodzaj medium niewiele tu zmienia. Natomiast coraz lepiej widać, że telewizja i nowe media funkcjonują w synergii, a nie zastępują się 1:1 i ta para jest, zapewne też w najbliższym czasie pozostanie, kluczowymi kanałami komunikowania.

Jak reklamodawcy reagują na nowe możliwości komunikacyjne związane ze Smart TV? Które grupy klientów, jakie branże są najbardziej otwarte na tego typu nowości?

Najprościej byłoby zestawić branże, które były mocno obecne w nowych formach, jednaj trzeba być świadomym, że pandemia nieco skrzywiła obraz, dotykając np. branżę kinową czy motoryzacyjną, które co najmniej przyglądały się z zaciekawieniem formom komercyjnym wykorzystującym nowe możliwości, np. HbbTV [nowy standard telewizji hybrydowej]. Można jednak sądzić, że po unormowaniu sytuacji to właśnie te branże, wraz z dostawcami nowych technologii będą w awangardzie wykorzystania nowych możliwości. Awangardzie, bo nie ma wątpliwości, że wraz ze zwiększaniem oferty (np. addressable TV) i jej upowszechnianiem po tę usługę będą sięgali reprezentanci innych branż.

Najważniejsze dziś wyzwania dla rynku TV w Polsce to…

Jeśli chodzi o rynek reklamy telewizyjnej, który jest mi najbliższy, to uznałbym, że najważniejsze są te tematy: 1. monetyzacja korzystania z treści TV poza domem i z wykorzystaniem innych urządzeń niż telewizor; 2. stworzenie pomiaru cross mediowego umożliwiającego szacowanie duplikowania zasięgu; 3. stworzenie narzędzi pokazujących efektywność wykorzystywania reklamowego TV w sposób podobnie przyjazny jak czynią to właściciele YouTube czy Facebooka.

Rozmawiał: Piotr Machul

 

Piotr Machul 314 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.