Starbucks z pilotażowym programem wypożyczania kubków

To jedno z działań sieci kawowej na rzecz zmniejszenia ilości odpadów o 50% do 2030 r.

Starbucks uruchomił 30 marca dwumiesięczny, pilotażowy program, w ramach którego klienci pięciu lokali sieci kawowej w Seattle, jej rodzinnym mieście, będą mogli otrzymać napój w kubku wielokrotnego użycia. Za wypożyczenie trzeba zapłacić 1 dol. zwrotnej kaucji. Po zwrocie kubka oprócz kaucji klient otrzymuje 10 bonusowych gwiazdek w programie lojalnościowym Starbucks Rewards.

Ułatwiając jeszcze bardziej zwrot nowych kubków, Starbucks nawiązał współpracę z firmą Ridwell, która oferuje usługę odbioru z domu przedmiotów wielokrotnego użytku i trudnych do recyklingu. Kubek wielokrotnego użytku z programu "Borrow A Cup" umieszcza się w specjalnej torbie w pojemniku wystawianym przed drzwiami domu. Ridwell zaoferował usługę gratis dla pierwszych 100 osób, które zgłoszą się do programu.

Według szacunków Starbucks, jeden kubek wielokrotnego użytku może zastąpić nawet 30 kubków jednorazowych. Po zwrocie każdy kubek jest czyszczony i dezynfekowany - zajmuje się tym kolejny partner, Go Box. Ponowne wprowadzenie do obiegu następuje w ciągu 48 godzin.

Wypożyczanie kubków to jedno z działań podejmowanych przez sieć kawową w ramach realizacji zobowiązania do zmniejszenia ilości odpadów o 50% do 2030 r. Na przykład Starbucks niedawno przeprojektował pokrywki kubków do napojów na zimno, aby nie wymagały słomki.

Tradycyjne, jednorazowe gorące kubki tej sieci są wykonane z plastiku i papieru, więc trudno je poddać recyklingowi. I choć kubki kompostowalne mogłyby być bardziej ekologiczną opcją, muszą być kompostowane w zakładzie przemysłowym. Kubki wielokrotnego użytku są więc rozwiązaniem zarazem bardziej przyjaznym dla środowiska, jak i wygodniejszym z punktu widzenia sieci.

Paweł Piasecki 818 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.