Google Cloud Warszawa już działa

To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Warszawski region Google Cloud jest 25. takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzy w tym roku w Europie. Ma pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji i przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych w gospodarce. Otwarcie infrastruktury obliczeniowej Google zapowiedział w 2019 r., kiedy zawarto strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową, spółką utworzoną przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju.

Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych połączonych superszybką siecią. W chmurze Google przedsiębiorstwa mogą nie tylko przechowywać wielkie zbiory danych, ale także analizować je w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Dla konsumenta może to oznaczać na przykład lepsze doświadczenie w korzystaniu ze sklepu internetowego czy szybsze dostarczenie zamówień złożonych online.

Oferta regionu Google Cloud jest adresowana do wszystkich firm – od dużych korporacji w trakcie cyfrowej transformacji po firmy z sektora MŚP i start-upy. Wśród firm korzystających z usług chmurowych Google są obecnie m.in. PKO Bank Polski, UPC Polska, LPP, eSky, Booksy i Brainly.

W marcu Google zapowiedział, że będzie dynamicznie powiększać zlokalizowane w Warszawie biuro inżynieryjne, które już teraz jest największym centrum rozwoju technologii Google Cloud w Europie. Jak wcześniej informowaliśmy, jego szefem został wiceprezes Google Dan Decasper.

Paweł Piasecki 1015 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.