Rynek farmaceutyczny w ub.r. był wart 37,07 mld zł

Ok. 94% całkowitej sprzedaży w segmencie OTC zajmuje dystrybucja apteczna.

Wartość całego rynku farmaceutycznego bez segmentu szpitalnego w 2020 r. wyniosła ponad 37,07 mld zł (liczone w cenach detalicznych) – podaje PASMI na podstawie danych IQVIA. W 2019 r. Na tę kwotę składa się sprzedaż leków na receptę (Rx) oraz produktów dostępnych bez recepty OTC (w tym: leki, suplementy diety, artykuły medyczne oraz kosmetyki). Wartość tego segmentu w 2019 r. była niższa i wyniosła 36,43 mld zł.

Wartość segmentu produktów bez recepty w aptekach stacjonarnych i w aptekach internetowych w 2020 r. osiągnęła 17,02 mld zł (liczone w cenach detalicznych brutto). Do sprzedaży tego segmentu zaliczamy: leki OTC, suplementy diety, artykuły medyczne oraz kosmetyki apteczne i odżywki dla dzieci i dorosłych.
Segment produktów dostępnych bez recepty w 2020 r. miał ok. 46% udziału wartościowego w całym rynku farmaceutycznym w Polsce (wliczając leki, suplementy diety, artykuły medyczne oraz kosmetyki apteczne). Z tego leki OTC o działaniu leczniczym i suplementy diety o działaniu wspierającym stanowią ok. 36,0%.

Ok. 94% całkowitej sprzedaży w segmencie OTC zajmuje dystrybucja apteczna. Sprzedaż pozaapteczna tzw. GSL, do której zaliczamy mi.in dystrybucję poprzez sieci hipermarketów, drogerii, małych i średnich sklepów spożywczych oraz stacji benzynowych, stanowi jedynie ok. 6%.

Polpharma była w ub.r. liderem, jeśli chodzi o udziały korporacji w rynku leków OTC (sprzedaż w kanale aptecznym w cenach ostatecznych dla pacjenta), miała 7,6% udziałów w rynku. Za nią jest USP Zdrowie (7,2%) i Aflofarm (7%).

Maciej Florek 2382 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.