Inteligentne miasto i ekosystemy innowacji

Smart City Innovation Ecosystems Festival, wydarzenie organizowane przez Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT), ma być platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między naukowcami, władzami, biznesem i obywatelami.

Inteligentne miasto, przyjazne dla mieszkańców, wsłuchujące się w ich oczekiwania i potrzeby, stwarzające dogodne warunki do życia, pracy i wypoczynku. Smart city, które na naszych oczach zaczyna stawać się rzeczywistością, można porównać do organizmu - jego nerwami są sieci cyfrowe, zmysłami - czujniki, a mózgiem - inteligencja decydentów miejskich, wspierana przez nowe technologie. Sama realizacja tej idei nie wystarczy jednak – zdaniem organizatorów festiwalu – aby wpłynąć na trwały wzrost poziomu życia mieszkańców. Konieczna jest budowa szerszego, kompleksowego ekosystemu innowacji, wykorzystującego transfer wiedzy i dającego możliwość tworzenia wiedzy, technologii, produktów i usług. Taki ekosystem to przestrzeń, w której działają instytucje mające na celu tworzenie czegoś nowego i odkrywczego albo samodzielnie albo na zasadzie interakcji z innymi podmiotami. Cały organizm nie może oczywiście sprawnie działać bez znacznych środków finansowych. I tu z pomocą przychodzą fundusze dostępne w ramach unijnej Polityki Spójności.

Tak można w dużym skrócie przedstawić idee przyświecające twórcom Smart City Innovation Ecosystems Festival, pierwszego takiego wydarzenia w Warszawie, organizowanego przez Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT). Festiwal ma być platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między naukowcami, władzami, biznesem i obywatelami. Tej wymianie służy między innymi otwarta dla wszystkich konferencja o zasięgu ogólnopolskim zaplanowana na 9-10 czerwca. Skupia się ona na obszarach tematycznych, które są bardzo ważne w polityce unijnej i zarazem wywierają wielki wpływ na życie zwykłych ludzi. - Dla nas, dla osób, które się tą tematyką interesują, są to kwestie oczywiste, ale dla przeciętnego obywatela może niekoniecznie - mówi Krzysztof Mieszkowski, kierownik projektu (na zdjęciu). Panele dyskusyjne konstruowane są więc tak, żeby miały funkcje informacyjno-wyjaśniającą, tłumaczyły, o co właściwie chodzi w unijnej polityce spójności i dlaczego jest taka ważna dla rozwoju innowacji oraz rozwoju naszego kraju. Wydarzeniu towarzyszyć będzie część wystawiennicza, pozwalająca na prezentację innowacyjnych technologii, produktów oraz rozwiązań z zakresu Smart City. W ramach tej części konferencji przewidywane są warsztaty i pokazy dla uczestników. Tu można zarejestrować się na konferencję.

Drugi ważny element festiwalu to Hackathon, który odbędzie się w formule hybrydowej w dniach 28-30 maja. Daje on młodym innowatorom szansę zmierzenia się z próbą praktycznej realizacji pomysłów – może nie okażą się aż tak szalone ;) Pomysły mogą dotyczyć trzech obszarów tematycznych. Pierwszy to Smart City - obejmuje koncepcje przyjaznych miejsc pracy, Living Lab czy też generalnie inteligentnych systemów miejskich. Drugi obszar to technologie cyfrowe, czyli internet rzeczy, przemysł 4.0 i sztuczna inteligencja. Trzeci obszar to nanobiotechnologia w zastosowaniach medycznych. - Oczekujemy zgłoszeń od zespołów, które mają już jakiś pomysł w tych obszarach i chciałyby go razem z nami rozwijać. Zapewniamy szkoleniowców, mentorów i mamy przygotowane nagrody, żeby motywować uczestników do zaangażowania w to przedsięwzięcie – mówi Mieszkowski. Uczestnikami zespołów rywalizujących podczas hackathonu mogą być studenci, naukowcy, przedstawiciele środowisk start-upowych, czyli osoby, które nie prowadzą jeszcze własnego biznesu, ale mają na niego pomysł i chcą go sprawdzić. Organizatorzy zakładają również możliwość tworzenia zespołów, w których te różne grupy będą się mieszać.

Miasto stołeczne Warszawa, partner Hackathonu, jest szczególnie zainteresowane pomysłami na wykorzystanie miejskich danych będących w gestii Urzędu m. st. Warszawy dostępnych w ramach dwóch ogólnodostępnych platform miejskich (API UM oraz IoT) oraz inteligentnymi ekosystemami dotyczącymi tworzenia infrastruktury miejskiej. Takie rozwiązania pozwoliłyby uczynić miasto bardziej przyjaznym dla jego mieszkańców zgodnie ze strategią Warszawa 2030 oraz Polityką Cyfrowej Transformacji Warszawy, w tym rozwojem metodyki Living Lab.

Dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej oraz 1-2 klasy szkoły średniej, którzy – miejmy nadzieję - będą w przyszłości te wszystkie innowacje projektować, wdrażać, a także z nich korzystać, organizatorzy festiwalu przewidzieli w czerwcu cykl warsztatów.  - Zakładamy, że wizyta w naszych laboratoriach może być inspiracją w wyborze przyszłego zawodu: inżyniera, chemika, mikroelektronika. Młodzież będzie mogła zobaczyć część doświadczeń na żywo, oczywiście tych bezpiecznych dla nich. Mamy również przygotowane filmiki edukacyjne w przypadku eksperymentów bardziej niebezpiecznych albo badań wymagających przestrzeni laboratoryjnych o wysokiej klasie czystości. Po prezentacji doświadczeń zaplanowana jest wycieczka po laboratoriach. Dzieciaki zostaną podzielone na grupy, będą mogły wymienić się doświadczeniami – zapewnia Krzysztof Mieszkowski.

Smart City Innovation Ecosystems Festival to cykl wydarzeń, współfinansowanych dzięki funduszom polityki spójności Unii Europejskiej. "Media Marketing Polska" jest patronem medialnym festiwalu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.