"Narodziny polskiego paraolimpizmu" - premiera książki

Dzisiaj paraolimpiady to już codzienność, społecznie akceptowana normalność. Coraz większa aktywność sportowa osób z niepełnosprawnościami w  dużej mierze stała się możliwa dzięki przełamaniu w społeczeństwach psychicznych barier w odbiorze kalectwa, niepełnosprawności - mówi autor, Jerzy Beck.

Igrzyska paraolimpijskie odbywają się co cztery lata, zazwyczaj kilka-kilkanaście dni po igrzyskach olimpijskich. Najważniejsze i największe zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, organizowane przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, w tym roku odbędą się w terminie 24 sierpnia - 5 września. Igrzyska olimpijskie w Tokio potrwają od 30 lipca do 8 sierpnia. 

Debiut Polaków-paraolimpijczyków nastąpił latem 1972 r. na igrzyskach w Heidelbergu. Polska była na tych zawodach pierwszym krajem z bloku wschodniego. Jak i kiedy zrodził się pomysł igrzysk paraolimpijskich? Kim dla paraolimpiady był sir Ludwig Guttmann? Jaka jest i skąd wynika różnica w finansowaniu sportowców olimpijskich i paraolimpijskich? Jak organizowano w Polsce zaplecze dla niepełnosprawnych zawodników? Te i wiele innych kwestii porusza w książce "Narodziny polskiego paraolimpizmu" dr Jerzy Beck, uczestnik, organizator oraz inspirator wielu opisywanych w niej wydarzeń. Autor był w kierownictwie dwóch pierwszych paraolimpiad, w których startowali Polacy - w Heidelbergu i w Toronto. Książka ukazuje etapy powstania i rozwoju kierowanego przez Becka samodzielnego Zakładu Rehabilitacji w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Autor doprowadził do otwarcia autonomicznego kierunku rehabilitacja w tej uczelni kształcącego specjalistów w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii. Wprowadził też sport dla inwalidów jako przedmiot obowiązujący na studiach wychowania fizycznego.

- Odbiór społeczny sportu dokonuje się przez pryzmat zwycięstwa. Osiągnięcie sukcesu jest jednak możliwe tylko dzięki sprawnie działającemu systemowi pracy setek specjalistów z różnych dziedzin. O zorganizowaniu takiego zaplecza dla niepełnosprawnych sportowców opowiadam w mojej książce - mówi Jerzy Beck.

Wszyscy zainteresowani tematem igrzysk paraolimpijskich i sportu niepełnosprawnych mają okazję spotkać się z autorem książki 1 lipca o godz. 14 w Centrum Olimpijskim PKOI w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4). Podczas spotkania Jerzy Beck opowie o swojej 13-letniej działalności na rzecz rehabilitacji osób z niepełnosprawnością oraz o drodze polskich paraolimpijczyków na areny międzynarodowych igrzysk. Chęć udziału w spotkaniu można zgłosić e-mailem. Organizatorem spotkania oraz wydawcą książki jest Fundacja Pozytywnych Idei. 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.