PKO BP mecenasem ważnej wystawy w Muzeum Narodowym

Prezentowana jest na niej twórczość nieco zapomnianej artystki Anny Bilińskiej.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pod patronatem PKO Banku Polskiego – „Artystka. Anna Bilińska 1854-1893” została otwarta 26 czerwca i potrwa do 10 października. Jest na niej prezentowanych blisko 120 jej obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków. Wystawie towarzyszy katalog dzieł wszystkich Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. Malarka była  prawdziwą gwiazdą świata artystycznego w czasach, gdy kobiety nie miały  wstępu do akademii sztuk pięknych. Po wczesnej śmierci została zapomniana na długie lata. Jak pisze krytyk "Polityki" Piotr Sarzyński, "nie wyważała żadnych drzwi, nie podłączała się pod pączkujące wówczas nowoczesne kierunki. I choć niekiedy widać w jej obrazach lekkiego ducha impresjonizmu, to jednak pozostawała przede wszystkim przedstawicielką akademickiego realizmu". Sarzyński przyznaje jednak, że miała "fantastyczny warsztat malarski i psychologiczną wrażliwość w portretach, które stały się jej najpotężniejszą artystyczną bronią."

PKO Bank Polski od lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, wspierając wiele  interesujących czy wręcz przełomowych dla polskiej kultury wydarzeń, m.in. wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”, „Europa Jagiellonica 1386–1572” ukazującą kulturę dumnej epoki Jagiellonów – od koronacji Władysława Jagiełły do śmierci Zygmunta II Augusta, wystawę kolekcji dzieł sztuki braci Gierymskich w Warszawie i Krakowie. Bank wspierał też konserwację obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

PKO BP tworzy ponadto własną kolekcji sztuki współczesnej. Po raz pierwszy zbiory te zaprezentowano z okazji 100-lecia banku na wystawie zorganizowanej właśnie w Muzeum Narodowym.  - W ubiegłym roku otworzyliśmy się na kolekcjonowanie prac młodych twórców, rozpoczynając projekt pt. „Nowa kolekcja na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego”. Ten unikatowy zbiór stanowi swoisty przegląd różnorodnych form i zjawisk w najnowszej sztuce polskiej. I będzie się rozwijać – mówi Lidia Stefanowska, dyrektor Zbiorów Bankowych w PKO Banku Polskim.

Na ilustracji powyżej: "Autoportret niedokończony" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.